Мој десерт

Состојки:

 • 2 јајца
 • 175 гр шеќер
 • 225 гр брашно
 • 25 гр пченкарно брашно
 • 2 лажички прашок за печиво
 • рендана кора од 1 лимон
 • 5 лажици млеко
 • 130 гр суво грозје
 • 85 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Вклучете ја рерната на 180 степени. Грозјето измијте го.
 2. Разматете јајца и шеќер, додајте маргарин, па кога масата ќе се изедначи додавајте ги и останатите состојки, постепено, по ред. На крај измешајте и грозје.
 3. Ставете хартиени корпички во калапи за мафини и ставете од смесата до половина од калапите. Печете 25 минути.

Уживајте!