Идеален избор за вечера

Потребни состојки:

 • 1 лажица маслиново масло
 • пулпа од домати (количина по вкус)
 • прстофат кафеав шеќер
 • 4 јајца
 • јогурт
 • 2 чешниња сечкан лук
 • зачини по желба
 • малку магдонос
 • половина главица ситно сечкан кромид
 • сечкана црвена пиперка
 • лути пиперчиња

Начин на подготовка:

Загрејте го маслото во тава за пржење. Измешајте ги кромидот, црвената пиперка и лутите пиперчиња. Гответе додека зеленчукот не омекне. Додајте ги пулпата од домати и кафеавиот шеќер и мешајте постојано. Гответе додека не испари течноста.

Со дрвена лажица направете четири дупки во подготвената смеса и скршете ги јајцата во нив. Покријте ја тавата и пржете ги јајцата на тивок оган.

Измешајте го јогуртот со лукот и со зачините. Посипете со магдонос и сервирајте од тавата, заедно со гарнир од јогурт и лук, украсено со лути пиперчиња.