Вино бон тон за млади

Секоја млада дама која се чува дефинитивно е добра домаќинка. Пред да одите на саем за вино, гответе срдечен ручек, нахранете го семејството, наполнете го стомакот и измијте го мирисот на спреј за коса затоа што може да ве одвлече од чувството за вистинските ароми на вино во чаша. Избегнувајте силни зачини како лук, кари, васаби и лути зачини, бидејќи тие исто така можат значително да влијаат на вашите набудувања на виното.

фотографија од ивана кутура 33

Облекување
Избегнувајте бела облека, како и други полесни тонови за да избегнете видливи дамки од вино. Исто така, намалете ја длабочината на вратот и должината на здолништето на пристојно, за да не се истурат очилата и да не се скршат кога ќе се приближите до штандот. Имајте на ум дека подлабоките деколтеа ќе ве одведат во подолги дискусии отколку што би сакале, како и дека истото вино што веќе сте го пробале, ќе ве истури уште најмалку три пати. Парфемите, спрејовите за коса и спрејовите за тело се сериозен пропуст – никој не сака да им го уништите дегустацијата додека се гушите во облак од вашиот мирис.

Основна комуникација
Ако навистина сте пробале вина, многу е важно да воспоставите комуникација со лицето пред вас. Ако имате среќа, ќе има производител на вино кој ќе ви ги даде сите информации. Ако немате среќа, ќе наидете на негуван промотор кој ќе одговори на секое прашање: „Чекај да прашам менаџер или комерцијалист.“ Луѓето сакаат да слушнат дека ве интересираат детали. И за нијансата на кармин можете да разговарате со промоторот.

продажба на дегустација на винова лоза 3 слаба деф

Плукање
Чекај, ШТО? Да, виното обично се плука за да не пеете на пат кон дома или да завршите на забава што не сте ја планирале. Сега е многу комплицирано да се плука и да не се размачкува кармин, да се плука на чешачки ланец или свилена блуза. Исто така, комплицирано е да се брка плунка на преполната маса, тогаш ви треба марамче и огледала за да видите дали изгледате како млад Дракула со каберне што тече низ брадата. Јас не плукам. Ја собирам јамката и ја голтнам таа мала голтка колку и да е страшна. Поелегантно решение е да истурите вино од чаша во бокал наменет за тоа (НЕ во тага, не случајно!)

Комуникација со публиката
Настаните со вино се населени со многу разновиден екосистем – од муви до предатори кои се хранат со вино незнаење на млади дами како вас и нивните солзи заради истото незнаење. Тие ќе се обидат да ви приоѓаат на сите начини, со ласкави коментари и енциклопедиски знаења за виното и семејните врски, ќе ве крунисаат со различни титули и ќе понудат да бидат ваши лични гуруа за светот на виното. Кажи го сега – не! Ако не можете да одолеете на нивниот шарм, земете стаклен бокал за плакнење и прелијте го преку главата за да се освежите и да се вразумите.

Избегнувајте приказни за работа (веројатно дури и не се сеќавате наутро) и приватниот живот, споменете брак во текот на летото, брат на Земун или заштеда за брак.

Марина Лазиќ 30

Храна
На саемите за вино се служат закуски за публиката да не се радува прерано: закуски леб, сирење, чипс од јаболка и слично. Обично се води тепачка за тоа и ќе ви треба малку повеќе напор за да фатите нешто. Ако сте навистина заглавени, елегантно стапнете на секој што е во согласност со вашата пета додека не стигнете до своето богатство. Не земајте со прстите и не зборувајте со полна уста.

Редослед за дегустација
Општиот редослед треба да биде: пенливо, свежо бело, забрането бело, розево, младо црвено и старо црвено. Ако сте амбициозни, навистина испробајте голтка од сè што ве интересира. Направете план однапред. Не скокајте од вино во вино без некој ред. Или едноставно вкусете го најдоброто и тргнете кон излезот.

Вода
Запомнете – една чаша вино една чаша вода! Ако забележите дека усните се суви, вие сте дехидрирани. Пијте вода. Не е срамота. Не Вистински.

вино на чаши 333

Коментирање на виното
Не жалете се на заклучоците, дајте му шанса на виното, слушнете ја приказната на производителот на вино, не филозофирајте, не глумете луда и не глумете памет, бидејќи сигурно сте паметни, штом изберете ваков настан за да ги проширите своите хоризонти.

Врати се дома
После саемот, колку и да сакате да одите некаде, прескокнете го и одете дома кај вашето момче, сопруг, цимер, мачка, златна рипка … Веројатноста дека ќе имате можност да пиете слично вино е нула, сите оние кои успешно бегавте од саемот цел ден и не ви е потребна можност да се разбудите наутро со темни кругови и лошо расположение.