Греано вино и за празниците

СОВРШЕНО НАРАЧЕНО ВИНО Празниците треба да се уживаат!
Време е да ги поканите соседите и пријателите на празнично, греено вино и искрено да се извините
Кога станува збор за греено вино, атмосферата е скоро поважна од самиот рецепт. Затоа, ако сте во можност, прво запалете оган во шпоретот, огништето или пред куќата.

Потребно е: 500 мл црвено вино, 200 мл вода, 3 лажици шеќер, половина лажичка цимет и половина лажичка каранфилче, добро расположение и многу пријатели.

Во тава ставете 200 мл вода, додадете 3 лажици шеќер, половина лажичка цимет и половина лажичка каранфилче. Нека зоврие водата.

Кога ќе зоврие, додадете 500 мл суво црвено вино (или што и да имате, не е важно за празници) и штом виното малку се загрее, тргнете го од оган.

Поканете пријател (ако запалите оган пред куќата, соседството ќе дојде само по себе) и послужете варено вино за сечиј вкус.