Моника Белучи, за животот!

Белучи (51) го привлече вниманието на јавноста како „најстарата девојка од Бонд досега“ во новиот филм „Спектар“ за Бонд, а во интервју за британски Телеграф изјави дека кога Сем Мендес првпат ја контактирал, сметала дека тој и ја нуди улогата на „М“.

“Навистина мислев така. Но, кога Сем ми објасни дека сака возрасна жена да го заведе Бонд, за прв пат сфатив дека ова ќе биде револуционерно. Дека тоа ќе биде прекрасен пример и за другите актерки и за другите жени”, рече таа. . Наместо да биде навреден на етикетата на „најстарата девојка Бонд досега“, Белучи – модел кој стана позната европска актерка – нема проблем со текот на времето.

“Никогаш не сум бил во холивудскиот систем. Во Европа, сите актерки што ги гледам – ​​Кристин Скот Томас, Шарлот Ремплинг, Изабел Ипер – играат одлични, силни жени. Само погледнете ја yуди Денч! Работите се менуваат и денес има нов изглед на актерките и жените”. .

За убавицата родена во Умбрија, која е специјализирана за темни, провокативни, па дури и грди сцени од „Од позади“ преку „Страста на Христос“ до „Браќа Грим“, улогата на Луција Скијара, фатална мафијашка жена во филмот „Спектар“ е поинаква.

“Даниел (Крег) е дарежлив и како актер и како маж, затоа никогаш не сум се чувствувал непријатно. Кога треба да направите интимни сцени со некого, хемијата е важна, затоа што тогаш сè станува танго”, рече таа. “Но, мислам дека не е случајно што ги избирам улогите на жени кои излегуваат од темнината во светлината, бидејќи чувствувам дека стареењето ми даде нова слобода. Кога бев помлад, луѓето ми велеа дека изгледам ладно. Можеби беше затоа што бев исплашена и несигурна и дека толку малку знаев за животот “, додаде Белучи.

Сега, со 50 години и две деца од бракот со францускиот актер Винсент Касел, со кого се разведе во 2013 година, Белучи се чувствува повеќе „во контакт“ со себе, што и овозможува да се однесува подобро. Додека порано зборуваше пркосно за улогите кои и припаѓаа благодарение на убавината, денес нејзиниот пристап кон убавината е поинаков, пишува британскиот весник.

„Да се ​​зборува за убавина како хендикеп е лошо затоа што убавината е подарок, како здравје или интелигенција. “Единственото нешто што треба да се запамети”, додава тој со насмевка, “е дека не смеете да бидете горди што сте убави. Затоа што не сте направиле ништо. Дадено ви е”.

Во случајот со Белучи, таа ја наследи својата убавина од домаќинка и сопственик на компанија во градот Ситади ди Кастело, каде како девојче беше многу срамежлива и каде убавината и помагаше да се дружи. „Тие ми пријдоа така што не морав да трчам по нив. На прашањето што би сакала да прави следно, Белучи одговара од првата: „комедија“. “Дали знаете кого би сакал да играм? Мортиша Адамс – тогаш би можела да ја искористам целата таа темнина за да бидам смешен”.

Наместо да трча по младоста, Белучи ја негува „убавината на природата“ затоа што „кога веќе не си ти, стануваш карикатура“. “Мојата работа ми дава дисциплина. Да ја играм девојката на Бонд во секси корсет, морав да направам некои отстапки”, признала таа.

“Тоа не значи дека станав во 6 наутро да одам во теретана. Јас едноставно не јадев тестенини неколку дена пред снимањето и тоа е тоа”. “Вистина е дека сакам колачи и тестенини и чаша вино и повремено цигара. Мој совет: јаде добро, пиеј добро, имај добар секс и многу се смееш. Остатокот доаѓа природно”.

“За мене, вистинската убавица нема никаква врска со брчките, туку со фактот дека мајката на мајка ми израсна пет деца по војната и не престана да се бори. Вистинска убавина е црвениот кармин што мајката на татко ми го става кога оди во црква во недела. Италијанките имаат единствена сила затоа што тие мораат да се борат цел живот “, рече таа. Канализирањето на таа моќ за улогата на Луција беше природно за Белучи, кој разбира како е да се доаѓа од свет во кој мажите ја имаат целата моќ.

“Не случајно таа е Италијанка, бидејќи кај нас жените сè уште треба да научат како да бидат слободни. Тие можат да имаат пари и независност, но ако сте биле во кафез со години, сеуште се плашите да излезете надвор. На многу места во светот, жените “Тие биле заклучени подолго време и сега чувствуваат дека треба да врескаат за нивните насоки. Но, кога врескате, никој не ве слуша. Вистинската моќ доаѓа кога веќе не мора да врескате и тоа е нешто што ние жените сè уште треба да го учиме”, рече Белучи .

“Она што го научив со текот на годините е дека треба да се почитуваат нежноста и женственоста. Структурата на општеството е за жал таква што не дозволува ништо, така што жените мора да прифатат машки ритам, да станат како мажите за да бидат еднакви со нив. Но, ние не сме мажи. дека кога ќе забременат мислат дека тоа е најдоброто нешто што им се случило, жените се чувствуваат виновни затоа што сакаат да бидат добри мајки и да имаат кариера. Треба да имаме сè! Работите треба да се променат. Системот треба да се измери за жените да можат да го сторат сето тоа „Затоа што ако не ни се даде време да воспитуваме дете и да бидеме со него и да работиме истовремено, ќе имаме болно општество.

Сепак, да се биде мајка „создава проблем“, истакна таа, „затоа што кога ќе имате дете се чувствувате целосни. Во природата, пумата ќе заврши со маж во моментот кога ќе стане млада“. Дали тоа значи дека Белучи би сакал да остане сам? „О не!