Виното и жените

Нема пијалок што е женствен како виното.

Виното е романтично, заводливо е и елегантно, лесно и овошно.

Ената секогаш изгледа префинето кога држи чаша вино во раката. Без разлика дали оди на тревник на забава држејќи чаша разладен кристален шардоне или ужива во чаша топол и богат каберне Совињон со вечера.

За жената, виното е нејзиниот најдобар пријател за релаксација.

Знаете за оние ноќи кога сте сами? Кога куќата е тивка и може да се слушнат само звуците на сообраќајот како полека се смируваат … Тогаш е најдобро време за удобни пижами, оние топли чорапи што ги добивте за Божиќ, ќебе и чаша вино.

За совршено опуштање на тие вечери, потребно е само:

однесете го совршениот роман што ве носи во друг свет
гледај добар филм
Вино и пријатели
„Ни донесе ново вино! Ние мора да го испробаме “.

Чаша добро вино и одговара на една жена кога е сама, но шише одлично вино е тоа што лебди како добриот дух на секој собир на стари добри пријатели.

Приказна и смеа, разговор и раскажување стари авантури… секогаш е подобро со шише добро вино.

Сликата на пријатели и вино е толку честа што се повеќе се појавува и на малите екрани. Ако сте дел од женска генерација 30 плус, сигурно сте ја гледале серијата „Сексот и градот“.

Во скоро секоја епизода, разговорите на пријателот за животот, главно loveубовта, се придружени со вино. Без разлика дали Кери држи чаша гледајќи низ прозорецот на улиците во Newујорк кога на вечера ќе заврши друга нејзина колумна или пријатели коментирајќи за новиот lубовник на Саманта.

Во филмот „Деверуши“, Маја Рудолф и открива на својата пријателка дека се верила за нивниот вообичаен собир наречен „вино и списание“, и кога главниот протагонист lesил, кого го игра Кортни Кокс, ќе и соопшти на својата пријателка дека нема да пие ништо во следните неколку дена, таа одговара : „Ништо нема да ме натера да престанам да те сакам освен твојата одлука да престанеш да пиеш“.