Летo во Шведска – негувана традиција

Успешната формула за бескрајна забава за време на летото вклучува цвеќиња во вашата коса, танцувајќи околу пол, пеете песни додека пиете незасладени, ароматични ракија. И спуштање цел товар на кисела харинга …

Летo во Шведска – негувана традиција Прочитај повеќе

Секоја чест, Стоби!

Шест златни и еден сребрен медал за нашите вина на престижниот меѓународен вински натпревар Mundus Vini за 2020 година.Покрај освоените медали, Stobi Winery – Винарија Стоби доби и признание за најдобар производител од Северна …

Секоја чест, Стоби! Прочитај повеќе

Свети Трифун традиционално во винарија Стоби

Дами и господа ,vinotika.mk ви го претставува денешниот празник преку фото галерија од наши 20 одбрани фотографии, само како провокација да ве однесиме до порталот на оваа винарија -Македонска винска …

Свети Трифун традиционално во винарија Стоби Прочитај повеќе

Свети Трифун во Кавадарци

Општина Кавадарци и оваа година ја продолжува традицијата на одбележување на празникот св.Трифун. На св.Трифун лозарите ги закројуваат лозите и ги залеваат со црвено вино посакувајќи си плодна и бериќетна …

Свети Трифун во Кавадарци Прочитај повеќе

Најдобра фотогалерија од 2019 година на Vinotika.mk

Грција, остров Иос(Greece, Ios). Лето господово 2019 година. Дека виното не познава граници, религии и возрасти. Доказ е и нашиот Боем – Вранец Барик. Истиот со најголемо задоволство и страст …

Најдобра фотогалерија од 2019 година на Vinotika.mk Прочитај повеќе

Вински настани – Декември 2019

Македонските вина во Швајцарија Седум македонски винарници (Тиквеш, Стоби, Далвина, Бовин, Камник, Попов и Езимит)  заеднички ги презентираа своите вина пред дистрибутери, увозници, претставници на угостителски објекти и други професионални …

Вински настани – Декември 2019 Прочитај повеќе

Започна четвртото издание на „Винодонија“

  Скопскиот вински салон, „Винодонија 2019“ по четврти пат ги отвори вратите за посетителите од целиот Балкан кои имаат ексклузивна шанса да дегустираат повеќе од 450 различни вина од повеќе …

Започна четвртото издание на „Винодонија“ Прочитај повеќе

Утре започнува четвртото издание на скопскиот вински салон „Винодонија“ 2019

На радост на целата македонска винска јавност, утре, петок, 28 ноември, и во сабота, 29 ноември, Скопје, односно хотелот „Мериот“ ќе биде домаќин на четвртото издание на најексклузивниот вински настан …

Утре започнува четвртото издание на скопскиот вински салон „Винодонија“ 2019 Прочитај повеќе

Нова епизода на Winemaker Dinner Series во Дистрикт во соработка со Винарија Камник

Нова, уникатна епизода на Winemaker Dinner Series, позната како вечер на гастрономско уживање со спарување на најдобрите македонски вина со соодветно мени од 5 оброци, во организација на Дистрик бар …

Нова епизода на Winemaker Dinner Series во Дистрикт во соработка со Винарија Камник Прочитај повеќе

Рекордни сто вина ќе се натпреваруваат за најдобро младо вино од домашни производители

Рекордни сто мостри пристигнале на натпреварот за младо вино од домашни производители, кој го организира македонското Здружение на винари со седиште во Кавадарци. Потпретседателот Елена Богева информираше дека заврши дегустацијата …

Рекордни сто вина ќе се натпреваруваат за најдобро младо вино од домашни производители Прочитај повеќе