На диета со чоколадо и вино

Кога некој сака да ослаби, најчесто престанува да ги јаде омилените работи, како на пример чоколадо. А, не требало така. Професор Тим Спектор од King’s College London вели дека тајната …

На диета со чоколадо и вино Прочитај повеќе

Викенд со шише, две

Раната пролет ги буди чуствата за повик кон природата. Првиот априлски викенд на многу дестинации ширум светот, каде му се посакува добредојде на сонцето, е време кога семејствата излегуваат во …

Викенд со шише, две Прочитај повеќе

Чоколадна торта со црвено вино

Потребни состојки за тортата: 1/2 шолја за кафе сенаменско брашно 3/4 шолја за кафе незасладен какао прав 1 лажичка сода бикарбона 1/2 лажичка сол 1 шолја за кафе несолен путер, …

Чоколадна торта со црвено вино Прочитај повеќе

Со какво јадење да ги комбинирате црвените вина

Доброто вино совршено одговара со вкусна храна. Иако виното и комбинациите со храна, сепак се индивидуален избор, бидејќи секој има различен вкус, сепак, црвените вина одат повеќе со потешка храна: …

Со какво јадење да ги комбинирате црвените вина Прочитај повеќе

Како да го одберете вистинското вино

Една од најважните работи која треба да ја запаметите во врска со виното е дека не мора да бидете стручњак за да уживате во него. Доволно е да го следите …

Како да го одберете вистинското вино Прочитај повеќе

Вино и чоколада за перфектна комбинација

Чоколадо и вино… совршен пар, особено кога се консумираат заедно, зарем не? Има и такви кои не мислат така, но повеќето сметаат дека комбинацијата на вино и чоколадо го зголемува …

Вино и чоколада за перфектна комбинација Прочитај повеќе

Срца од вино, совршен подарок за Трифун и Валентин

Се ближи 14 февруари, ден кога некои ќе го слават православниот празник Св. Труфин, некои ќе го слават католичкиот празник на вљубените Св. Валентин, а дел ќе се обидат да …

Срца од вино, совршен подарок за Трифун и Валентин Прочитај повеќе