12 вина на вашата празнична трпеза

Дури и ако не организирате огромна празнична прослава оваа година поради пандемијата, не треба да бегате од импресивно снабдување со количката. Без разлика дали станува збор за дружење на мало …

12 вина на вашата празнична трпеза Прочитај повеќе

Правила: Како да ги комбинирате вината со сирењата

Виното и сирењето се одлична двојка доколку се држите до некои правила за нивно комбинирање. Автохтонитe производи се одликуваат со голема разноликост, а некои од нив се познати уште од …

Правила: Како да ги комбинирате вината со сирењата Прочитај повеќе

Обичаи и верувања

Повеќето трговски центри, продавници, ресторани, па дури и јавен превоз, во светот се затворени, а функционираат само потребните услуги. БиБиСи направи малку истражување, па излезе со невообичаени податоци за тоа …

Обичаи и верувања Прочитај повеќе

Греано вино и за празниците

СОВРШЕНО НАРАЧЕНО ВИНО Празниците треба да се уживаат!Време е да ги поканите соседите и пријателите на празнично, греено вино и искрено да се извинитеКога станува збор за греено вино, атмосферата …

Греано вино и за празниците Прочитај повеќе

Идеален избор за вечера

Потребни состојки: 1 лажица маслиново масло пулпа од домати (количина по вкус) прстофат кафеав шеќер 4 јајца јогурт 2 чешниња сечкан лук зачини по желба малку магдонос половина главица ситно …

Идеален избор за вечера Прочитај повеќе

Чаша полна оксиданти

Грозјето е малку калорично, па затоа е добар сојузник при слабеење. Грозјето со темно виолетова боја е исклучително богато со антиоксиданти, кои го зачувуваат нашето здравје и младешки изглед. Грозјето …

Чаша полна оксиданти Прочитај повеќе