Виното, Пивото и чоколадото ви го продолжуваат животот

Строгата „чиста“ диета наскоро може да замине во историјата, бидејќи резултатите од новото истражување покажуваат дека пивото, виното и чоколадото можат да го продолжат животот. Научниците велат дека одредена диета може …

Виното, Пивото и чоколадото ви го продолжуваат животот Прочитај повеќе

Чоколадо, сирење, вино – Што се смета за „неопходно за живот“ во некои земји

Повеќето трговски центри, продавници, ресторани, па дури и јавен превоз во светот се затворени, а функционираат само потребните услуги. БиБиСи направи малку истражување, па излезе со невообичаени податоци за тоа што …

Чоколадо, сирење, вино – Што се смета за „неопходно за живот“ во некои земји Прочитај повеќе

Кое јадење со кој тип на вино се „бакнува“

СО РИБА Наједноставен совет – белите вина се „бакнуваат“ со бела риба, за црвена риба (или сина) најмногу одговараат црвените вина. Рибата подготвена на путер или печена во рерна одлично …

Кое јадење со кој тип на вино се „бакнува“ Прочитај повеќе

Сарма за ручек во понеделник

Се зборува дека ова е оригиналниот рецепт за сарма на познатиот Стево Карапанџа. Без разлика дали е вистина или не, рецептот е одличен! Состојки: 100 грама ориз; 1 главица кромид; …

Сарма за ручек во понеделник Прочитај повеќе

Црвено вино за слабеење?

Научниците од Вашингтонскиот универзитет докажаа дека содржаниот во грозјето, шумските плодови и црвеното вино, ресвератрол, го претвора салото во високо калоричните кафеави масти, објави “Дејли телеграф”. Збогатувањето на храната со …

Црвено вино за слабеење? Прочитај повеќе

Есенска диета: За една недела, три килограми помалку

Изгубете го вишокот килограми лесно и здраво, без исфрлање на ниту една група на намирници. Есента изобилува со големи трпези кои многу негативо влијаат на вашата витка линија. За да …

Есенска диета: За една недела, три килограми помалку Прочитај повеќе