Винска карта (правила)

Составувањето вино со храна се прави според едноставни правила: Лесните вина се служат со лесни јадењаПосилните вина се служат со тешки оброциКиселите јадења се служат со кисели свежи винаБелите вина …

Винска карта (правила) Прочитај повеќе

Јас имам карактер

Афинитетот кон одреден вид на вино многу зборува за вашиот карактер, тврдат истражувањата. Истражувањето реализирано од Друштвото на француски винари потврдува дека афинитетот кон одреден вид на вино го открива …

Јас имам карактер Прочитај повеќе

Еве во кои земји во светот се пие најмногу пиво.

Пивото се пие секаде и го пие речиси секој. Ширум светот се организираат и најразлични фестивали, каде луѓе од сите краеви доаѓаат да пијат пиво. Сепак постојат земји во кои …

Еве во кои земји во светот се пие најмногу пиво. Прочитај повеќе

Продолжете го животот со ВИНО

Според студијата на списанието Молекуларна психијатрија, постојат три работи што треба да ги јадете секој ден за да живеете подолго и посреќно, а тоа се: омега-3 масни киселини, ресвератрол и …

Продолжете го животот со ВИНО Прочитај повеќе

Што е вертикално дегустација?

 Вертикалното дегустација ги споредува вината под исто име или етикета произведени од различни гроздобер години во една винарија. „Вертикал“ ви овозможува да ја следите еволуцијата на одредено вино со текот …

Што е вертикално дегустација? Прочитај повеќе

коктелите со вино во моментов се хит ширум светот

ие обожавате вино. Вие обожавате коктели. Но, освен сангрија, сигурна сум дека не сте пробале други видови комбинации со вашето омилено вино. Досега. Со оглед на тоа што викендов е …

коктелите со вино во моментов се хит ширум светот Прочитај повеќе