Зошто Италијанските вина се толку почитувани

Некои од најголемите дела на светската литература беа напишани на италијански јазик, како што се Дантевиот „Пекол“, Бокачо „Декамерон“ или Петрарка „Сонети“. Кој би рекол дека таквиот мелодичен и романтичен јазик …

Зошто Италијанските вина се толку почитувани Прочитај повеќе

Поради пандемијата, 100 милиони шишиња шампањ останаа непродадени

Продажбата на шампањ, еден од најпознатите француски производи, падна нагло оваа година поради пандемијата „ковида-19“, а претставниците на производителите проценуваат дека околу 100 милиони шишиња ќе останат непродадени, пишува „Франс …

Поради пандемијата, 100 милиони шишиња шампањ останаа непродадени Прочитај повеќе

Просеко и УНЕСКО

Статусот беше доделен за пејзажот „карактеризиран со ридови„ хогбек “, цигалиони – мали парцели лози на тесните тревни тераси – шуми, мали села и обработливо земјиште“, според УНЕСКО. „Со векови, …

Просеко и УНЕСКО Прочитај повеќе

Британија пие големи количини на вино

Просечен Британец троши еквивалент на 108 шишиња вино годишно – далеку повеќе од остатокот од западниот свет – според главниот нов извештај објавен денес. Бројките беа откриени во извештајот „Здравје …

Британија пие големи количини на вино Прочитај повеќе

Роман Абрамович инвестира во вино

Руска компанија поврзана со Роман Абрамович го поддржа планот на локалниот ветеран за винска индустрија, Денис Полјаков, за започнување на нов увозник во земјата, тврдат извори блиски до Полиаков. Одделно, …

Роман Абрамович инвестира во вино Прочитај повеќе

Водичот за Мишелин го купува Адвокатот за вино

Кредит: www.guide.michelin.com/gb/en  Определување Дома за новости Водичот „ Мишелин“ соопшти дека станал 100% акционер на влијателната американска публикација за вино Роберт Паркер, Винолог , откако првично купи 40% од акциите на Адвокатот во 2017 година. …

Водичот за Мишелин го купува Адвокатот за вино Прочитај повеќе

Трамп и Макрон

Францускиот претседател Емануел Макрон и американскиот претседател Доналд Трамп се чини дека го олеснаа напнатоста во врска со данокот на дигитални услуги во Франција, по телефонскиот повик пред овој седмичен …

Трамп и Макрон Прочитај повеќе

Миравал вести

Високо ценетиот одгледувач на куќа Шампањ, Пјер Петерс, формираше партнерство со Миравал за создавање на новиот розов Шампањ . Миравал во последниве години е зголемувањето на starвездата на Прованса розе и портпарол потврди за Decanter.com дека …

Миравал вести Прочитај повеќе

COVID-19 и рестораните

Белешка: Информациите во оваа приказна се точни од времето на печатот. Сепак, бидејќи ситуацијата околу СОВИД-19 продолжува да се развива, можно е некои податоци да се променат од објавувањето. Додека Food & …

COVID-19 и рестораните Прочитај повеќе

Кражба во ресторанот Мишелин

Бургарите украдоа околу 170.000 фунти вина од ресторанот „Michelinвезда“ на Мишелин, Формел Б во Копенхаген, откако убија дупка во cellидот на подрумот. Ретки шишиња Бургундија , вклучително и вина Домаин Лерој и …

Кражба во ресторанот Мишелин Прочитај повеќе