Амбелос

По покана на службени лица од епархијата на Браничево, ја посетивме винаријата Амбелос на манастирот Копорин кај Велика Плана. Манастирот Копорин со црквата Свети Стефан е дарба на деспотот Стефан Лазаревиќ, …

Амбелос Прочитај повеќе

Влијанието на виното во античките алкохолни коктели

Шанкерите кои превртуваат превртуваат чаши создавајќи ги своите екстравагантни коктели не се првите луѓе кои измислувале пијалаци за возрасни. Всушност постојат многу чудни древни алкохолни пијалаци кои преживеале во историските …

Влијанието на виното во античките алкохолни коктели Прочитај повеќе

Виното го подобрува работењето на мозокот

Угледен професор од Јејл тврди дека бавното и умерено пиење вино активира значаен дел од сивата маса во мозокот. Честопати слушаме дека вежбањето на сивата мозочна материја е еднакво важно …

Виното го подобрува работењето на мозокот Прочитај повеќе

Шест прекрасни градови во кои можете да пиете ефтино врвно вино

Светот крие премногу прекрасни места кои освен природните убавини можат да Ви понудат достапни цени, особено ако сакате да уживате во животот. Па, ако веќе сте решиле да избегате од …

Шест прекрасни градови во кои можете да пиете ефтино врвно вино Прочитај повеќе

Папата Франциск доби колекција на врвни вина од „Тиквеш“

Помеѓу многуте високи почести кои што беа приредени во чест на Папата Франциск, поглаварот на римокатоличката црква од своето патување во Скопје си замина и со колекција на поклони кои …

Папата Франциск доби колекција на врвни вина од „Тиквеш“ Прочитај повеќе

По лошата 2017, винариите рушат рекорди во производството на вино

Светското производство на вино во 2018 година се зголемило до рекордно ниво, брзо опоравувајќи се од слабата берба во претходната година, иако потрошувачката не се зголемила. Ова беше објавено денеска …

По лошата 2017, винариите рушат рекорди во производството на вино Прочитај повеќе

Вино наместо вода на најлудиот вински маратон во светот

Чаша врвно француско вино, сирење и остриги како освежување консумираат маратонците кои и годинава ќе трчаат помеѓу лозoвите насади во Франција, поточно во винско Бордо, на еден од најспецифичните маратони кои …

Вино наместо вода на најлудиот вински маратон во светот Прочитај повеќе

#НапрајСеТиквеш со Викса

  Нашиот стар и добар другар Виктор Петров – Викса тргнува во нова винска авантура низ Македонија. Заедно со Вашето друштво #НапрајСеТиквеш, а Викса и тимот на Тиквеш ќе ја платат …

#НапрајСеТиквеш со Викса Прочитај повеќе