Расте интересот за субвенции во земјоделството

Расте бројот на земјоделски стопанства и апликанти кои бараат субвенции. Секоја година бројот на апликации се зголемува за 2 до 3000 информираат надлежните, што говори дека поддршката од државата се …

Расте интересот за субвенции во земјоделството Прочитај повеќе

Жерар Депардје пие по 14 шишиња вино дневно

Францускиот актер Жерар Депардје e вистински вљубеник во виното. Славниот актер кој патем има и своја приватна винарија првото вино го пие во 10 часот наутро, но иако во текот …

Жерар Депардје пие по 14 шишиња вино дневно Прочитај повеќе

И греаното вино е силен афродизијак

Кога температурите ќе се снижат, грееното вино е еден од омилените зимски специјалитети. Овој прекрасен топол напиток може брзо и едноставно да се подготви во удобноста на ншиот дом. Многу …

И греаното вино е силен афродизијак Прочитај повеќе

Доброто вино и добрата атмосфера се најдобар афродизијак

Се сеќавате ли на еден од гуруата во светот на храната на поранешната држава, Стево Карапанџа? За оние помладите што не знаат, тој заедно со познатиот хрватски водител Оливер Млакар …

Доброто вино и добрата атмосфера се најдобар афродизијак Прочитај повеќе

Со греано вино против настинка

Уживањето во грееното вино носи задоволство и заштита од студот. Но, знаете ли дека тоа веќе одамна се користи и како многу ефикасен лек против настинка. Во оваа цел, особено …

Со греано вино против настинка Прочитај повеќе

Црвеното вино е афродизијак за жените

Научниците заклучиле дека нивото на сексуални желби е поголемо кај жените кои умерено пијат црвено вино, отколку кај оние кои пијат некој друг алкохол. Италијанските научници од универзитетот во Фиренца, …

Црвеното вино е афродизијак за жените Прочитај повеќе

Колку навистина е старо виното?

Од кога датира виното Речиси секој ден уживаме во неговите вкусови, го комбинираме со нашите омилени оброци, и редовно дигаме чаши за да ги прославиме сите наши животни успеси, но …

Колку навистина е старо виното? Прочитај повеќе

„Вранецот“ на „Стоби“ е меѓу најдобрите вина од Балканот и Азија

Експертот Дејв Мекинтаер го истакна „Вранец Веритас“ од бербата од 2011 година и го оцени како одлично вино, а на комплиментите кон македонската винарија деновиве се приклучи и американскиот весник …

„Вранецот“ на „Стоби“ е меѓу најдобрите вина од Балканот и Азија Прочитај повеќе

Од какви чаши пиеме бело, а од какви црвено вино?

Како што постојат правила за сервирање на храната, така постојат и правила за сервирање на пијалокот. Чашата за црвено вино е чаша на тенок сталак, со нешто потесен врв. Во …

Од какви чаши пиеме бело, а од какви црвено вино? Прочитај повеќе

Виното е култура на живеење

Потекло на виното За да се засака и препознае доброто вино треба да се знае карактеристичноста што го поседува секое поединечно. Нема општа култура без винска култура. Пиењето вино не …

Виното е култура на живеење Прочитај повеќе