Лекарите потврдија: Вино за подобар секс

Истражувањето спроведено меѓу жени открило дека една или две чаши вино во текот на денот може да придонесат за значително подобар и повозбудлив живот во спалната соба. Истражувачите испитале 800 …

Лекарите потврдија: Вино за подобар секс Прочитај повеќе

Француското шампанско руши рекорди

Продажбата на француско шампанско лани достигна 4,75 милијарди евра, што се припишува на прекумерната побарувачка за прочуените француски пенливи вина, покажуваат најновите податоци на здружението на француски производители. Во однос …

Француското шампанско руши рекорди Прочитај повеќе

Тајната за убавина на Моника Белучи: Добра храна, вино и секс

Како една 51- годишна жена да го заведе Џејмс Бонд? Моника Белучи има совет: добро јади, добро пиј, имај добар секс и постојано биди насмеан! Белучи (51) го привлече вниманието …

Тајната за убавина на Моника Белучи: Добра храна, вино и секс Прочитај повеќе

Анче Наневска чекори по патот на виното

Анче Наневска е сомелиерка, доцентка за храна и вино, независна консултантка на интернационални компании за креирање еногастрономска селекција. Неодамна стана и бренд-амбасадорка на австриската компанија „Традо ГмбХ“, која се занимава …

Анче Наневска чекори по патот на виното Прочитај повеќе

На здравје од престолнината на виното, Тоскана

Криза? Тоскана е веќе однапред „окупирана“ за следните шест претстојни месеци: замоците се однапред резервирани, а дегустацијата на вино пребукирана од туристичката елита која овде доаѓа од сите страни на …

На здравје од престолнината на виното, Тоскана Прочитај повеќе

Како да го одберете вистинското вино

Една од најважните работи која треба да ја запаметите во врска со виното е дека не мора да бидете стручњак за да уживате во него. Доволно е да го следите …

Како да го одберете вистинското вино Прочитај повеќе

…Од соништа до реалност…

…и дојде и тој ден кога ракометот му го отвори патот до франција. А токму таму, француските лозови насади до недоглед секогаш го потсетуваа на родното Кавадарци и на својата …

…Од соништа до реалност… Прочитај повеќе

Митко Јанчев: Ќе инвестираме во производство на вино

„Следна инвестиција поврзана со проширување на бизнисот на компанијата со други производи би била имплементирање производство за вино и вински производи“, вели Митко Јанчев, генерален менаџер на „Кожувчанка“ во интервјуто …

Митко Јанчев: Ќе инвестираме во производство на вино Прочитај повеќе

Расте извозот на флаширано вино

Зголемување на извозот на вино во шишиња е една од основните цели кон кои се стремат винарските визби во земјава. На тој начин се создава еден препознатлив бренд на македонско …

Расте извозот на флаширано вино Прочитај повеќе

Во Неготино продадени шест парцели за винарии

Во атарите на неготинските села Курија и Црвени Брегови, оформени се и понудени на продажба 17 градежни парцели за изградба на нови винарии од кои досега се продадени шест парцели, …

Во Неготино продадени шест парцели за винарии Прочитај повеќе

Во духот на традицијата, во Кавадарци прославен Свети Трифун

Во духот на традицијата, но и со богата културно-уметничка програма, Кавадарци го чествуваше празникот на лозарите и овоштарите „Свети Трифун“. Чествувањето започна уште во саботата, и тоа со отворање на …

Во духот на традицијата, во Кавадарци прославен Свети Трифун Прочитај повеќе

Во „Стоби“ се славеше свети Трифун – заштитникот нa лозарите

Православните христијани вчера го прославија празникот Св. Трифун со желба за добро здравје и богат род на лозјата. Според народните верувања, свети Трифун се грижи за лозјето и за виното. …

Во „Стоби“ се славеше свети Трифун – заштитникот нa лозарите Прочитај повеќе

Свети Трифун одбележан во винаријата „Камник“

Со осветување на лозовите насади и благослови за лесна работа на лозарите и бериќетна година, по што беше закроена и првата лоза во Винарија Камник, беше обележан Св. Трифун, заштитникот …

Свети Трифун одбележан во винаријата „Камник“ Прочитај повеќе