Германските винарии

Германија има мал удел во глобалниот пазар на вино, но тој сепак е значаен. Во трката по заработувачка традиционалните производители на вино стојат пред предизвици. „Животот е премногу краток за …

Германските винарии Прочитај повеќе

Викенд со шише, две

Раната пролет ги буди чуствата за повик кон природата. Првиот априлски викенд на многу дестинации ширум светот, каде му се посакува добредојде на сонцето, е време кога семејствата излегуваат во …

Викенд со шише, две Прочитај повеќе

Откриени две нови камени корита кои се доказ за многувековната традиција на преработка на грозје во Тиквешијата

На локалитетот Девол во непосредна близина на кавадаречкото село Раец, пред медиумите беа претставени две нови камени корита од римскиот период, кои се доказ за многувековната традиција за преработка на …

Откриени две нови камени корита кои се доказ за многувековната традиција на преработка на грозје во Тиквешијата Прочитај повеќе

Иновативни начини да поклоните вино

Шише вино e чест избор за совршен поклон кога сте поканети на некоја забава, роденден или семејна прослава. Но, зошто да го дадете во обична украсна кеса кога можете интересно …

Иновативни начини да поклоните вино Прочитај повеќе

Уживајте во виното и малку поинаква предигра

Кога станува збор за возбудата, страста и задоволството во сексот, предиграта е подеднакво важна како и самиот чин на сексот. Освен стандардните начини на задоволување кои ги содржи познатата предигра, …

Уживајте во виното и малку поинаква предигра Прочитај повеќе

Основачот на Алибаба купи лозја во Франција

Основачот на Алибаба и вториот најбогат човек во Кина, Џек Ма, купи имот со лозје во Бордо, Франција. Освен лозјето, имотот Chateau de Sours којшто се протега на 85 хектари …

Основачот на Алибаба купи лозја во Франција Прочитај повеќе

Светските џинови во производство на вино

Ексклузивно за www.vinotika.mk од Лондон, Дамата сомелиер, Анче Наневска Долги години приматот на производство на вино беше исклучително европски: Франција, Италија и Шпанија водеа пред сите други земји, дефинираа трендови …

Светските џинови во производство на вино Прочитај повеќе

Јавен повик до општествено одговорните компании за чистење на речните корита

Општина Кавадарци-Локална Самоуправа упатува јавен повик до сите општествено одговорни компании кои располагаат со тешка механизација за извршување на градежни работи да се вклучат во расчистувањето на речните корита кои …

Јавен повик до општествено одговорните компании за чистење на речните корита Прочитај повеќе

Наместо со Мумм, Ф1 пилотите ќе се „прскаат“ со вината на Шандон

Освен промените во правилата во 2016 година, Формула 1 бележи и промени во однос на подиумот. Имено шампањското Мумм нема да биде присутно повеќе на прославите, а наместо тоа победниците …

Наместо со Мумм, Ф1 пилотите ќе се „прскаат“ со вината на Шандон Прочитај повеќе

Одбере чаши од кои не може да го истурите виното

Љубителите на вино можат да уживаат во овој пијалок без да стравуваат дека чашата ќе се истури и ќе останат лоши дамки што не се вадат. Дизајнерското студио Super Duper …

Одбере чаши од кои не може да го истурите виното Прочитај повеќе