Најимпресивните винарски зданија во светот

Покрај за квалитетот на виното, винариите кои имаат и дегустациони центри големо внимание посветуваат и на архитектонскиот изглед на објектот. Трагаќи по најдобрите и најатрактивни изгледи, ги одбравме шестте најубави …

Најимпресивните винарски зданија во светот Прочитај повеќе

Во Израел ќе се прави вино од времето на Исус

Израелските научници од Универзитетот во Ариел на Западниот Брег на реката Јордан се обидуваат да создадат вино од ерата на Исус. Ова беше објавено од страна на израелската националната телевизија. …

Во Израел ќе се прави вино од времето на Исус Прочитај повеќе

Која е дозволената дневна количина на вино?

Лековити својства на виното се познати, но која е вистинската доза која можете да си ја дозволите. Дозволената количина може да варира зависно од полот, возраста, генетските фактори, телесната тежина, …

Која е дозволената дневна количина на вино? Прочитај повеќе

Пробајте пилешко со бело вино

Ако на прво се запрашате дали сакате да пробате пилешко месо приготвено на овој начин, веднаш да ви одговориме, без двоумење да го направите и пробате! Пилешкото припремено на овој …

Пробајте пилешко со бело вино Прочитај повеќе

Органско вино!!! Што е тоа?

Органските вина будат љубопитство. Во трендот на здравата исхрана влегуваат и вината, иако кај нив поимот за органско е сосема поинаков и порастеглив. Што е, всушност, органското вино? Пред сѐ, …

Органско вино!!! Што е тоа? Прочитај повеќе

Снегот добредојден за земојделците

Снегот кој падна во атарот на неколку поткожувски села нема да штети на лозарството како што стравуваат лозарите ами напротив, е добредојден за земјоделските култури. Ова го изјави пензионираниот магистер …

Снегот добредојден за земојделците Прочитај повеќе

Продажбите на вино во светот растат за 10% до 28,3 милијарди евра годишно

Продажбата на вино во светот во 2015 година се зголеми за 10,6% до 28,3 милијарди евра. По обем на извозот лидер е Шпанија со 24 милиони хектолитри, следат Италија – …

Продажбите на вино во светот растат за 10% до 28,3 милијарди евра годишно Прочитај повеќе

Наместо келнер, побарајте да Ве послужи сомелиер

Со добро јадење оди и добро вино. А како да го одберете најдоброто ќе ви помогне сомелиерот. Исто како и бармените и сомелиерите мора да бидат комуникативни и симпатични луѓе. …

Наместо келнер, побарајте да Ве послужи сомелиер Прочитај повеќе

Чаша вино ги прави жените поубави

Чаша вино прави жените да изгледаат поубаво, но не и втората, се вели во последното британско истражување. Конзумирањето на вино и друг алкохол во мали количини ја прошируваат зеницата на …

Чаша вино ги прави жените поубави Прочитај повеќе

50 Години вино во Верона – Винитали

Ексклузивно за www.vinotika.mk од Верона, Дамата сомелиер, Анче Наневска   Верона ја знаеме по најславните несреќни љубовници на светот – Ромео и Џулија, осудени на вечност преку перото на Вилијам …

50 Години вино во Верона – Винитали Прочитај повеќе