Голманот на Мешков Брест сака да лови риба и да пие вино

Голманот на Мешков Брест и репрезентацијата на Белорусија, Иван Мацкевич имаше интересна изјава за медиумите во земјата. Тој говореше за атмосферата во Мешков и за тоа што би сакал да …

Голманот на Мешков Брест сака да лови риба и да пие вино Прочитај повеќе

Започна четвртото издание на „Винодонија“

  Скопскиот вински салон, „Винодонија 2019“ по четврти пат ги отвори вратите за посетителите од целиот Балкан кои имаат ексклузивна шанса да дегустираат повеќе од 450 различни вина од повеќе …

Започна четвртото издание на „Винодонија“ Прочитај повеќе

Утре започнува четвртото издание на скопскиот вински салон „Винодонија“ 2019

На радост на целата македонска винска јавност, утре, петок, 28 ноември, и во сабота, 29 ноември, Скопје, односно хотелот „Мериот“ ќе биде домаќин на четвртото издание на најексклузивниот вински настан …

Утре започнува четвртото издание на скопскиот вински салон „Винодонија“ 2019 Прочитај повеќе

Нова епизода на Winemaker Dinner Series во Дистрикт во соработка со Винарија Камник

Нова, уникатна епизода на Winemaker Dinner Series, позната како вечер на гастрономско уживање со спарување на најдобрите македонски вина со соодветно мени од 5 оброци, во организација на Дистрик бар …

Нова епизода на Winemaker Dinner Series во Дистрикт во соработка со Винарија Камник Прочитај повеќе

Брендот „Сковин“ доби сопственици од Сингапур

Недвижниот и подвижниот имот како и залихите на „Сковин“ се продадени за 3,95 милиони евра на скопската фирма „ВинаријаСковин Група“ ДООЕЛ чиј сопственик е скопската компанија Балкан Холдингс ПТЕ ЛТД, …

Брендот „Сковин“ доби сопственици од Сингапур Прочитај повеќе

Вино од 18 долари се најде на листата топ 100 најдобри вина за 2019та година

Специјализираното списание за вина Wine Enthusiast ја објави својата листа најдобри вина за 2019 година, а таму се најде и шише кое чини помалку од 20 долари. На листата 100 …

Вино од 18 долари се најде на листата топ 100 најдобри вина за 2019та година Прочитај повеќе

Нови гастрономски понуди во винаријата „Попова Кула“ преку Проект за локална конкурентност

Со фактот дека „Попова Кула“ има подобрена и побогата понуда, тоа значи збогатување на понудата во Тиквешијата како дестинација, со што станува поконкурентна и поатрактивна. Потпроектот „Збогатување на понудата на …

Нови гастрономски понуди во винаријата „Попова Кула“ преку Проект за локална конкурентност Прочитај повеќе

Кое вино е најдобра состојка во готвењето?

Виното во кујната може да се користи и за готвење и за пиење. Во готвењето се појавува многу рано – практично од првата произведена капка. За тоа постојат и бројни …

Кое вино е најдобра состојка во готвењето? Прочитај повеќе

Нокаут добија свое вино

Еден од најпопуларните македонски бендови, Нокаут, доби свои брендирани вина. Специјалната едиција на вината „Нокаут Шардоне“ и „Нокаут Вранец“ ја изработи винаријата „Тиквеш“, а беше промовирана на годинешнто издание на …

Нокаут добија свое вино Прочитај повеќе

Здружението на винари ги прогласи најдобрите млади вина

Здружението на винари ги прогласи најдобрите млади вина произведени во домашни услови. Во категорија црвени вина најдобри се индивидуалните производители Весна Чемерска – Попова, Блаже Стојановски, Пере Пешков, Зоран Марков …

Здружението на винари ги прогласи најдобрите млади вина Прочитај повеќе

Греаното вино е помеѓу највкусни топли пијалоци

Ништо не е повкусно од утринско топло кафе со арома, попладневно топло чоколадо со Нутела и жешко варено вино навечер, кога надвор температурите се блиску до нулата. Сезоната на топли …

Греаното вино е помеѓу највкусни топли пијалоци Прочитај повеќе