Временските услови го намалија светското производство на вино за 10%

Мразот и сушата, особено во трите главни земји производители на вино Италија, Шпанија и Франција, се причина за намалување на производството за 10 отсто оваа година, покажуваат податоците на Меѓународната …

Временските услови го намалија светското производство на вино за 10% Прочитај повеќе

Пробајте ароматичен пунч од црвено вино со портокал

Во мала касерола ја налеваме водата да зоврие. Тука ги додаваме циметот, анисот и зрната кардамом. Потоа го додаваме ќесето за чај од хибискус. Го поклопуваме садот и го оставаме …

Пробајте ароматичен пунч од црвено вино со портокал Прочитај повеќе

Виното – Дар од бога или од ѓаволот

Во стариот македонски календар, месецот септември го носи името гроздобер. Време на грозје брање, на вински средби и гозби. Нема нешто што не е напишано или останало непознато за виновата …

Виното – Дар од бога или од ѓаволот Прочитај повеќе

„Сковин“ оди на продажба

Одборот на директори на „Сковин“, најголемата скопска винерија, му предлага на „Фершпед“ (најголемиот акционер н.з.) да ја продаде винаријата во која поседува 97 отсто од акциите со право на глас. …

„Сковин“ оди на продажба Прочитај повеќе

САД е најголемиот увозник на вино

САД лани биле најголеми увозници на вино во парична вредност, увезувајќи вино во висина од 5,7 милијарди долари. САД и Британија биле водечки пазари за овој вид пијалак, при што …

САД е најголемиот увозник на вино Прочитај повеќе

Влијанието на виното во античките алкохолни коктели

Шанкерите кои превртуваат превртуваат чаши создавајќи ги своите екстравагантни коктели не се првите луѓе кои измислувале пијалаци за возрасни. Всушност постојат многу чудни древни алкохолни пијалаци кои преживеале во историските …

Влијанието на виното во античките алкохолни коктели Прочитај повеќе

Работи кои морате да ги знаете доколку сакате да произведувате вино

Има некоја тајна врска помеѓу винарот и виното. Како да го врват заедно истиот животен циклус во кој владеат егзактни биодинамични и хедонистички правила, а сетилата се тие кои ја …

Работи кои морате да ги знаете доколку сакате да произведувате вино Прочитај повеќе

Вирџинија, новата винска гордост на Америка

Иако Калифорнија важи за најголемиот вински центар во САД, сепак одлично вино се прави и на источниот брег, во близина на Вашингтон. Бора Баки е домаќин на група од 12 …

Вирџинија, новата винска гордост на Америка Прочитај повеќе