Виното и „Фрајле“ ја проширија „стобилозофијата“

Супер енергичниот и по многу нешта уникатен женски бенд „Фрајле“ имаше уште едно прекрасно гостување во Македонија, овој пат во рамките на второто издание на „Стобилозофи“ во организација на винаријата …

Виното и „Фрајле“ ја проширија „стобилозофијата“ Прочитај повеќе

Оваа среда, џез во лозјето

Расположени сте за џез музика, врвно вино и вкусна храна? Тогаш подгответе се за едно извонредно искуство во живописниот пејсаж на винаријата Шато Сопот, во срцето на Велешкиот вински регион. …

Оваа среда, џез во лозјето Прочитај повеќе

Македонија го слави светскиот ден на вранецот

Во моментов во земјава има над 28 илјади хектари под лозови насади од винско грозје, од кои околу 11 илјади хектари се под сортата вранец. Овој податок ја прави нашата …

Македонија го слави светскиот ден на вранецот Прочитај повеќе

Формирана Балканската винска мрежа

Балканската винска мрежа, која официјално беше формирана вчера во Скопје, значи зголемување на регионалната соработка и поврзување и заедничка промоција на вината од балканските земји. Иницијатор за нејзино формирање е …

Формирана Балканската винска мрежа Прочитај повеќе

Компир салата со бело вино

Во пресрет на врнежливите есенски денови и посни слави еве една супер варијација на компир салата. За овој рецепт ќе Ви бидат потребни следните состојки: 800гр. компири 1 главица црвен кромид …

Компир салата со бело вино Прочитај повеќе

Во Скопје ќе биде формирана „Балканска винска мрежа“

Во петок ќе биде промовирано основањето на „Балканска винска мрежа“ и стартот на реализација на проектот „Виното како мост што ги поврзува земјите од Западен Балкан“, а настанот ќе се одржи …

Во Скопје ќе биде формирана „Балканска винска мрежа“ Прочитај повеќе

Во недела, Тиквешка езерска винска регата

Во недела, 6ти октомври, на Тиквешкото езеро ќе се оддржи традиционалната Тиквешка езерска винска регата која ќе ги однесе вљубениците во виното на ново магично винско патување. Според организаторот, пријавувањето …

Во недела, Тиквешка езерска винска регата Прочитај повеќе