Македонските вина се промовираат во повеќе држави низ светот

Македонски вина минатата недела беа претставени на промоции во САД и Сингапур, а на почетокот на ноември ќе се промовираат во Данска. Претставувањето на вината е во организација на Министерството …

Македонските вина се промовираат во повеќе држави низ светот Прочитај повеќе

Виното Розе на Стоби ги освои критичарите на Вашингтон пост

Виното „Розе“ од бербата 2017 на винаријата „Стоби“ се здоби со многу значајно признание од влијателниот американски весник „Вашингтон пост“, кој на своите читатели, непосредно пред Денот на благодарноста, им …

Виното Розе на Стоби ги освои критичарите на Вашингтон пост Прочитај повеќе

И годинава, планинарски марш по патот на виното

И годинава, во пресрет на големиот христијански празник Свети Архангел, планинарското друштво Free Hikers организира планинарски марш по патот на виното “In vino veritas – Во виното е вистината”. Како …

И годинава, планинарски марш по патот на виното Прочитај повеќе

Од 23 до 24 ноември, трето издание на винскиот салон – Винодонија

Третиот по ред Скопски вински салон – Винодонија 2018, симболот на винската култура и најзначајниот вински настан во Македонија, организиран од група вински ентузијасти, под покровителство на Здружението на сомелиери …

Од 23 до 24 ноември, трето издание на винскиот салон – Винодонија Прочитај повеќе

Како една чаша вино ги прави жените поубави?

Научниците открија како една чаша вино ги прави жените видливо поубави, но втората го расипува ефектот. Чаша вино ги тера жените да изгледаат поубаво, но не и втората, утврди британско …

Како една чаша вино ги прави жените поубави? Прочитај повеќе

Во Сингапур се пие македонско вино

Со звуците на македонскиот кавал, под слоганот „Богатство од стариот свет“ денеска и во следните два дена, со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во Сингапур се промовираат …

Во Сингапур се пие македонско вино Прочитај повеќе

Од денес до сабота, Вино Скоп во Скопје

Врвни црвени, бели или розе вина, закуски и богата музичка програма ќе понуди годинашниот „Фестивалот на виното – Вино Скоп“ што ќе се одржи од 24 до 27 октомври на …

Од денес до сабота, Вино Скоп во Скопје Прочитај повеќе

Пенливо вино за жесток секс

Набвате една флаша пенливо слатко вино. Соблечете се голи и легнете на креветот. За оваа пригода набавете сатенски чаршав во црвена боја. Се што треба да направите е да ги …

Пенливо вино за жесток секс Прочитај повеќе

Виното го спречува дебелеењето

Koнзумирањето вино може да го спречи зголемувањето на вашата тежина, тврдат научниците. Сега тргнете го на страна џусот и наточите си една часа вино. Едно истражување тврди дека виното може …

Виното го спречува дебелеењето Прочитај повеќе