Во германско село направена елка од 1100 вински шишиња

Во чест на 1100 годишнината од основањето на своето село, жителите на германското село Нордхаим-ам-Маин направија чудесна божиќна елка од 1100 шишиња вино. Шишињата ги држи специјално создадена метална конструкција …

Во германско село направена елка од 1100 вински шишиња Прочитај повеќе

Кралска винска викенд забава со Пикси и Ване во Вила Марија

Сезоната на кралски вински забави надополнети со врвна храна и одлична музика продолжува и овој викенд. Оваа сабота во кралската винарија „Вила Марија“ целовечерно уживање во најголемите светски, балкански и …

Кралска винска викенд забава со Пикси и Ване во Вила Марија Прочитај повеќе

Викенд промоција на млади вина во Попова Кула

Викенд промоциите во Попова Кула продолжуваат со дегустација на младите вина. Оваа сабота и недела, имате ексклузивна можност да пробате 4 чаши младо вино по неверојатна цена од само 50 …

Викенд промоција на млади вина во Попова Кула Прочитај повеќе

Македонија втор најголем извозник на вино на Балканот

Само Грција извозува повеќе вино од Македонија меѓу сите земји од Балкански Полуостров, покажуваат податоците за глобалната продажба на вино во 2017 година, вредна вкупно 35,5 милијарди американски долари. Извозот …

Македонија втор најголем извозник на вино на Балканот Прочитај повеќе

Винската страст на Винодонија 2018

Во животот нема случајности е една од моите омилени констатации, а по кој знае кој пат се уверив дека е тоа така на третото издание на Винодонија 2018. На најголемиот …

Винската страст на Винодонија 2018 Прочитај повеќе

ФОТО: Прв ден на Винодонија 2018

По речиси осум часа поминати заедно на првиот ден од Винодонија, тешко ни е да ја скриеме возбудата и да го намалиме количеството позитивна енергија за кое подеднакво се „виновни“ …

ФОТО: Прв ден на Винодонија 2018 Прочитај повеќе

Започна годинешното издание на „Винодонија“

Преку 250 етикети на вино од 30 македонски и странски винарии, ќе може да се дегустираат на третиот по ред Скопски вински салон – „Винодонија 2018“ што ќе се одржи …

Започна годинешното издание на „Винодонија“ Прочитај повеќе

Ова зимо, пробајте топол крем од чоколадо и вино

Топлиот крем од чоколадо и вино е како создаден во овие доцни есенски денови. Плус тоа, е повкусен и од топлото чоколадо. Еве еден брз рецепт како да го направите …

Ова зимо, пробајте топол крем од чоколадо и вино Прочитај повеќе

„Дафино вино црвено“ во изведба на руски концертен хор

Македонската народна песна е призната и почитувана насекаде. Не ретко била инспирација за голем број музичари да создадат врвни дела, но и да ги преработат и интерпретираат низ најголемите светски …

„Дафино вино црвено“ во изведба на руски концертен хор Прочитај повеќе

Македонија ги брои последните часови до новата винска средба на Винодонија

Финалното одбројување до стартот на третото издание на Винодонија започнува. Вљубениците во виното ги бројат последните часови до новата дводневна средба на старото место, во хотел „Мериот“, каде ги очекуваат …

Македонија ги брои последните часови до новата винска средба на Винодонија Прочитај повеќе

Научете повеќе за пенливите вина на Винодонија 2018

Пенливите вина како посебна категорија отсекогаш биле привлечни и барани од винските љубители, а нивните меурчиња се инспирација за креативност, страст и уметност. На работилницата за пенливи вина ќе имате …

Научете повеќе за пенливите вина на Винодонија 2018 Прочитај повеќе