За новогодишната ноќ, пијте вино за да не го кренете први „пехарот“

Најлудата ноќ во годината е пред нас, а како и секогаш, оваа вечер е само уште еден повод да се испие чаша повеќе од сите наоколу. Најчесто голем дел во …

За новогодишната ноќ, пијте вино за да не го кренете први „пехарот“ Прочитај повеќе

„Кралот“ со чаша вино го гледаше дербито на Лос Анџелес

Леброн Џејмс поради повреда не беше дел од тимот на Лос Анџелес Лејкерс кој го загуби градското дерби од Лос Анџелес Клиперс со 107-118, но сепак повторно беше во центарот …

„Кралот“ со чаша вино го гледаше дербито на Лос Анџелес Прочитај повеќе

Зошто на Нова година наздравуваме со шампањ?

Можеби се прашувате зошто на Нова година пиеме шампањ. Одговорот се крие од пред 380 години. Кралот Хлодвиг станува христијанин во црквата во градот Ремс, во регионот Шампањ. Со векови, …

Зошто на Нова година наздравуваме со шампањ? Прочитај повеќе

Кои се најдобрите српски вина за 2018 година

Крајот на годината вообичаено е резервиран за изборот на најдобрите, а ништо поразлично не е и во светот на виното. Најчитаниот регионален вински магазин Вино.рс ги прогласи најдобрите вина и …

Кои се најдобрите српски вина за 2018 година Прочитај повеќе

Интервју: „Ѓи-Ем-Ен Наумчеви“: Автохтоната Станушина има фанови и надвор од земјата

„Винодонија 2018“ по трет пат ги оправда очекувањата на сите оние за кои виното е многу повеќе од пијалок. Освен што можеа да се дегустираат различни вина од домашни и …

Интервју: „Ѓи-Ем-Ен Наумчеви“: Автохтоната Станушина има фанови и надвор од земјата Прочитај повеќе

Италија произведува најмногу, а американците се рекордери во пиење пенливи вина

Три земји доминираат во производството на пенливо вино во Европа. Очекувано, тоа се Италија, Франција и Шпанија. Како традиционални дестинации за вино, тие флашираа 734 милиони литри со вкупно производство …

Италија произведува најмногу, а американците се рекордери во пиење пенливи вина Прочитај повеќе

Интервју со винарија „Бади“: Каберне Совињон од доцна берба е нашата гордост

„Винодонија 2018“ по трет пат ги оправда очекувањата на сите оние за кои виното е многу повеќе од пијалок. Освен што можеа да се дегустираат различни вина од домашни и …

Интервју со винарија „Бади“: Каберне Совињон од доцна берба е нашата гордост Прочитај повеќе

Интервју: ВВМ „ГД-Тиквеш“ со ребрендирана Вирго линија и прво барикно вино ќе ја дочека 2019та година

„Винодонија 2018“ по трет пат ги оправда очекувањата на сите оние за кои виното е многу повеќе од пијалок. Освен што можеа да се дегустираат различни вина од домашни и …

Интервју: ВВМ „ГД-Тиквеш“ со ребрендирана Вирго линија и прво барикно вино ќе ја дочека 2019та година Прочитај повеќе

Вината на градоначалникот на Солун во фокусот на винскиот саем

Вината на градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис беа во фокусот на посетителите на годинешното издание на винскиот саем кој се оддржа во Солун, кое и годинава помина без учество на …

Вината на градоначалникот на Солун во фокусот на винскиот саем Прочитај повеќе