Сушата ќе ги намали приносите на грозје и во Тиквешијата

Сушата го намалува родот на лозјата во Тиквешко, особено на насадите кои не се наводнуваат, реагираат лозарите. Бараат да се прогласи елеменатрна непогода зашто на некои места, како што велат, …

Сушата ќе ги намали приносите на грозје и во Тиквешијата Прочитај повеќе

Лошото време ќе го намали производството на вино во Франција за 12%

Производството на вино во Франција ќе се намали за 12% оваа година, бидејќи лозјата се погодени од мраз, суша и град, но целокупниот квалитет ќе остане добар, соопшти денес француското …

Лошото време ќе го намали производството на вино во Франција за 12% Прочитај повеќе

„Ноќ на виното“ во пелистерските „Шумски фенери“

Во чест на бербите на грозје кои се во полн ек, но и со желба да се прослави вкусот на македонското вино искомбиниран со превкусни мезиња, закуски и десерти во …

„Ноќ на виното“ во пелистерските „Шумски фенери“ Прочитај повеќе

ФОТО: Најубавите свадбени фотографии фотографирани на лозови насади

И додека кај нас на лозјата се гледа само како работни површини, култот кон истите во останатите земји во светот е толку голем што луѓето во нив гледаат светост. Па …

ФОТО: Најубавите свадбени фотографии фотографирани на лозови насади Прочитај повеќе

Ниту ручекот со Макрон не го премисли Трамп да се откаже од тарифите за француското вино

Американскиот претседател Доналд Трамп, за време на средбата со неговиот колега Емануел Макрон, пред почетокот на самитот на Г-7, разговарале за зголемените трговски тенизии меѓу двете земји. Трамп се закани …

Ниту ручекот со Макрон не го премисли Трамп да се откаже од тарифите за француското вино Прочитај повеќе

Изладете го Вашето вино за само 2-3 минути

Ненајавените гости често знаат да Ве фатат неподготвени. Немањето доволно храна или пијалок е секогаш проблем, исто како и топлото вино. Но, не очајувајте, вратете ја насмевката, порачајте пица, а …

Изладете го Вашето вино за само 2-3 минути Прочитај повеќе

Краснодар, местото каде што се пишува новата руска винска историја

Иако важи за голем и примамлив пазар, Русија е вистински анонимус во светот на производството на вино. Но, работите се менуваат, особено во Краснодарската територија каде што се создава нова …

Краснодар, местото каде што се пишува новата руска винска историја Прочитај повеќе