Црвено вино во лето??? Зошто да не!!!

Леттото е во својот зенит, а како и многумина вљубеници во виното можеби и Вие веќе ги оставивте Вашите омилени шишиња црвено вино за некои постудени есенски денови водејќи се …

Црвено вино во лето??? Зошто да не!!! Прочитај повеќе

Според Трамп американското вино е подобро од француското

Заканата на американскиот претседател Доналд Трамп да воведе такса на француските вина е целосно смешна. Ова го изјави францускиот министер за земјоделство Дидије Гијом. Трамп, имено, минатата недела се закани …

Според Трамп американското вино е подобро од француското Прочитај повеќе

САД е најголемиот потрошувач на вино во 2018, Италија најголем производител

Најмногу вино во светски рамки се пие во Соединетите Американски Држави, покажува истражувањето на The International organization of vine and wine (OIV). Во текот на минатата година, во САД се …

САД е најголемиот потрошувач на вино во 2018, Италија најголем производител Прочитај повеќе

Винариите очекуваат откуп од околу 125 милиони килограми винско грозје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска одржа работен состанок со претставници од винарските визби, а целта, како што соопшти ресорното Министерство, е навреме да се анализираат податоците …

Винариите очекуваат откуп од околу 125 милиони килограми винско грозје Прочитај повеќе

Колку вино треба да сипите во чашата?

Иако правилата постојат за да се кршат, сепак, во винскиот свет не се дозволени премногу импровизации, особено кога сакате некого да импресионирате или да оставите прв впечаток дека сте одлични …

Колку вино треба да сипите во чашата? Прочитај повеќе

Од кои сорти се прават најпознатите вина во светот?

Осознавањето, а потоа и препознавањето на карактеристиките и аромите на виното се еден чекор до потполно уживање во неговиот богат вкус, а тоа сега може да го направите на Wine …

Од кои сорти се прават најпознатите вина во светот? Прочитај повеќе

Ќе се реновира Винската куќа во градскиот парк во Кавадарци

Во кабинетот на Градоначалникот м-р Митко Јанчев, денеска беше потпишан договорот со изведувачот за реконструкција на објектот „Винска куќа“ во градскиот парк. Проектот опфаќа: замена на кров, поставување на нова …

Ќе се реновира Винската куќа во градскиот парк во Кавадарци Прочитај повеќе

Запознајте ја девојката која креативно ги „реши“ дамките од црвено вино

Еленор Валтон стана интернет хит откако сподели како креативно се „справи“ со дамките од црвено вино на бел комбинезон. Некој случајно истурил црвено вино врз Валтон додека русокосата девојка следела …

Запознајте ја девојката која креативно ги „реши“ дамките од црвено вино Прочитај повеќе