Угостителите во Македонија незаинтересирани да ангажираат сомелиери

Стопанската комора за туризам увидела дека во нашиот хотелско-угостителски сектор недостигаат сомелиери за сирење и вино, поради што, изминативе две години, во партнерство со Португалија, Шпанија и Бугарија, организирала соодветни …

Угостителите во Македонија незаинтересирани да ангажираат сомелиери Прочитај повеќе

Кога лимоните ќе стивнат, доаѓа виното

Стотици години наназад, брегот на Амалфи, или попознат како Amalfi Coast, или ако пак сакате на италијански Костиера Амалфтина, е омилена дестинација на милиони туристи, меѓу кои голем дел и …

Кога лимоните ќе стивнат, доаѓа виното Прочитај повеќе

Во Скопје по трети пат ќе се пие „Вино на штикли“

Среда, 3-ти јули од 20 часот па се до 1 часот по полноќ, винскиот бар и ресторан „Форца“ ќе биде главното место на забавата во главниот град. „Вино на штикли“ …

Во Скопје по трети пат ќе се пие „Вино на штикли“ Прочитај повеќе

Виното главна жртва на заладените односи помеѓу Грузија и Русија

Москва издаде забрана за увоз на најпознатите производи на Грузија, откако минатата недела избија протести во Тбилиси по обраќањето на руски пратеник на седницата на грузискиот парламент, со што повторно …

Виното главна жртва на заладените односи помеѓу Грузија и Русија Прочитај повеќе

„Црвена Јабука“ и донесе нови следбеници на „Стобилозофијата“

Среќен народ, фантастична музика и здравици со врвни вина е филозофијата на Стоби наречена „Стобилософи“ која од синоќа има нови следбеници. Ова е накратко заклучокот од жешкото неделно попладне под …

„Црвена Јабука“ и донесе нови следбеници на „Стобилозофијата“ Прочитај повеќе

Пробајте, динстани телешки шницли залиени со бело вино

Белото вино е совршено за во лето, па еве еден супер вкусен рецепт кој ќе Ве натера да отворите шише бело вино со кое ќе го надополните вкусот на јадењето, …

Пробајте, динстани телешки шницли залиени со бело вино Прочитај повеќе

Росоман добива центар за храна, вино и туризам

Старото училиште во Росоман се реновира и ќе стане центар за храна, вино и туризам. Преадаптирањето на старата училишна зграда во туристичко катче е дел од проект за прекугранична соработка …

Росоман добива центар за храна, вино и туризам Прочитај повеќе

Ова лето уживајте во сангрија со јагоди, ревен и розе вино

Вкусно, овошно и освежително – сангријата има сè што можеме да побараме од еден летен коктел Потребни состојки: 100 грама шеќер 120 милилитри вода 600 грама ревен, исчекан на ситни …

Ова лето уживајте во сангрија со јагоди, ревен и розе вино Прочитај повеќе

Во Калифорнија, вино се пие и во берберница

Ако во рестораните, кафетериите, хотелите, плажите, па веќе и на спортските натпревари… конзумирањето вино е сосема очекувана и нормална појава, сигурни сме дека би Ви било и повеќе од чудно …

Во Калифорнија, вино се пие и во берберница Прочитај повеќе

Розе вино во лименка е новиот американски вински хит

Старт-ап компанијата „Bev” од Лос Анџелес, Калифорнија го промовираше свеото розе вино во лименка, коешто според основачот Аликс Пибоди, е наменето првенствено за припадничките од понежниот пол. Неодамна во стартапот …

Розе вино во лименка е новиот американски вински хит Прочитај повеќе