Нов Зеланд го крие совршениот совињон бланк

Далеку од Тоскана, Шампањ и долината на Рона, во регионот Марлборо, лоциран во североисточниот дел на Јужниот новозеландски остров додека уживате во живописните Марлборски Заливи во кои едноставно ќе се …

Нов Зеланд го крие совршениот совињон бланк Прочитај повеќе

Какви се девојките кои преферираат розе вино?

Велат дека виното открива многу работи за нас. Иако тоа не секогаш мора да значи дека е така, психолозите се позанимавале да откријат кои се седумте нешта кои треба да …

Какви се девојките кои преферираат розе вино? Прочитај повеќе

Црвеното вино лечи се, освен алкохолизам

Многупати сме пишувале дека црвеното вино е корисно за здравјето на секој човек, се разбира ако се пие умерено. Но, ако навистина сакате да ги почуствувате благодетите врз вашето здравје …

Црвеното вино лечи се, освен алкохолизам Прочитај повеќе

Плејбој ги спои сексот и виното во едно

Виното е природно секси, а Плејбој едноставно е синоним за секс. И додека виното и познатиот магазин го играа своето танго, беше само прашање на време кога ќе биде создадена …

Плејбој ги спои сексот и виното во едно Прочитај повеќе

Златен медал за црвеното „Барово“ на Тиквеш од престижниот „Decanter“

Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа „Tikves Chateaux & Domaines“ забележаа одличен успех на еден од најголемите и највлијателни светски вински натпревари – „Decanter“, кој по 16-ти …

Златен медал за црвеното „Барово“ на Тиквеш од престижниот „Decanter“ Прочитај повеќе

Британците денес го слават националниот ден на виното

Иако не се во кругот на најголемите вински играчи во светот, Британците и тоа како знаат да уживаат во виното. Токму нивната страст кон добрата голтка вино е причината 25ти …

Британците денес го слават националниот ден на виното Прочитај повеќе

Софија се подготвува за Балканскиот интернационален вински фестивал

Повеќе од 1000 вина од речиси 100 винарии ќе бидат понудени на дегустација на осмата едиција на Балканскиот интернационален вински фестивал кој од 7ми до 9ти јуни ќе се оддржи …

Софија се подготвува за Балканскиот интернационален вински фестивал Прочитај повеќе

Пикник, фудбал, скара и Мерло на ВВМ „ГД-ТИКВЕШ“

Месец мај и почетокот на јуни ги носат можеби најубавите денови за пикник, исполнети со другарски фудбал, убава, македонска народна песна и мирис на месо и зеленчук приготвени на скара …

Пикник, фудбал, скара и Мерло на ВВМ „ГД-ТИКВЕШ“ Прочитај повеќе