Традиционалните пијалоци на „Тиквеш“ во ново руво

Винарската визба „Тиквеш“ воведе новини со кои ја унапреди својата линија на традиционални вина кои на пазарот се достапни во амбалажа од еден литар. Од април 2019 сите вина од …

Традиционалните пијалоци на „Тиквеш“ во ново руво Прочитај повеќе

Префинет изглед на апсолутниот „Фаворит“ помеѓу црвените вина

Моќниот „Фаворит“ на винарската визба „Милев“ доби сосема нов, префинет изглед, која во целост го обликува како едно од врвните вина кои ќе сакате да ги имате на Вашата трпеза. …

Префинет изглед на апсолутниот „Фаворит“ помеѓу црвените вина Прочитај повеќе

Запознајте го дечкото кој патува насекаде низ светот со чаша вино

Кемал Кан Оцак (Kemal Can Ocak) е навидум обичен дечко кој како и многумина негови врсници решил да го пропатува светот, но за разлика од сите други, тој својот совршен …

Запознајте го дечкото кој патува насекаде низ светот со чаша вино Прочитај повеќе

Правењето вино во фокусот на средношколците од Кавадарци и Александровац

Правење вино, едукација за правење вино и вешто управување со трактор се само дел од активностите што во рамки на размената на знаења ги спроведоа учениците од збратимените училишта СОЗШУ …

Правењето вино во фокусот на средношколците од Кавадарци и Александровац Прочитај повеќе

Санторини крие винска тајна стара 400 години

Освен што е топ туристичка локација, особено за летниот период, Санторини е многу повеќе од тоа. Овој архипелаг на вулкански острови сместен во јужниот дел на Егејското море е многу …

Санторини крие винска тајна стара 400 години Прочитај повеќе

365 Classic, вина за секој ден од годината

Винарската визба Милев „ГД – ТИКВЕШ“ продолжува да го диктира темпото на македонската винска сцена. По ребрендирањето на комплетната „Вирго“ линија и промоцијата на виното „Сира“, „ГД-ТИКВЕШ“ во своето винско …

365 Classic, вина за секој ден од годината Прочитај повеќе

Направете кристални велигденски јајца само со вино

Во пресрет на Велики Четврток, и денес ќе Ви понудиме неколку совети како да ги бојадисате велигденските јајца со помош на вино. Ако за вчерашниот рецепт ни беа потребни повеќе …

Направете кристални велигденски јајца само со вино Прочитај повеќе