Пет причини зошто да пиете пенливо вино?

Не само за да се прослават убави моменти во животот, туку чаша пенливо вино било добро да се пие дневно за линијата и против деменција? Има докази. Во продолжение, дознајте …

Пет причини зошто да пиете пенливо вино? Прочитај повеќе

Денес започнува „Фестивалот на виното“ во комплексот Македонско село

Со желба за придонес во афирмацијата на винската култура во Македонија, развој и негување на култот кон виното, претставување и промоција на најдобрите винарии, и вкусните специјалитети и деликатеси, од …

Денес започнува „Фестивалот на виното“ во комплексот Македонско село Прочитај повеќе

Омилениот „Фаворит“ од ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“

Есента уште со своите први часови не потсети дека топлината на сонцето се поретко ќе ја чуствуваме, и ги најави деновите во кои се почесто ќе го минуваме времето покрај камин, …

Омилениот „Фаворит“ од ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“ Прочитај повеќе

Станете подобар дегустатор во три чекори

Дегустацијата на виното претставува сетилно испитување и евалуација на виното. Притоа се користат сетилото за вид, сетилото за мирис и сетилото за вкус. Професионалните дегустатори користат формална терминологија за да …

Станете подобар дегустатор во три чекори Прочитај повеќе

Правење вино во домашни услови

За производство на квалитетно вино претходно треба да се произведе квалитетно грозје. Втор услов за производство на добро вино е добрата хигиена на садовите во кои се меле грозјето и …

Правење вино во домашни услови Прочитај повеќе

Научете нешто повеќе за грчките вина

Грција е насочена кон производство на квалитетни вина во мал обем. Околу 5 милиони литри вино се произведуваат годишно со што Грција ја става во рангот на најважните вински региони. …

Научете нешто повеќе за грчките вина Прочитај повеќе

Вината на „Стоби“ претставени на Annual Winebow Vintners’ Harvest

Винаријата „Стоби“ беше дел од престижниот Annual Winebow Vintners’ Harvest. На 28мото издание на една од најпрестижните вински манифестации која се оддржува во Њу Јорк, посетителите од целиот свет имаа …

Вината на „Стоби“ претставени на Annual Winebow Vintners’ Harvest Прочитај повеќе

Како правилно да ги измиете омилените чаши за вино?

Миењето садови не е баш најомилената домаќинска задача во домот, но е секојдневна обврска што мора да се заврши. Ако често пиете вино сами или во друштво, има неколку работи …

Како правилно да ги измиете омилените чаши за вино? Прочитај повеќе