„Тиквеш“ е нов спонзор на Црвена Ѕвезда

Винарската визба „Тиквеш“ од денеска е дел од спонзорскиот тим на фудбалскиот, кошаркарскиот како и на спортското друштво Црвена звезда, објавија денеска од таборот на белградскиот гигант. Македонската компанија потоа …

„Тиквеш“ е нов спонзор на Црвена Ѕвезда Прочитај повеќе

Црвени рози на сред лозови насади?

Ако има сеуште некој кој може да остане рамнодушен на прекрасниот пејсаж кој го создаваат лозовите насади, тогаш мора да ги види лозовите насади на локалитетот Лепово на винарската визба …

Црвени рози на сред лозови насади? Прочитај повеќе

Помалку или повеќе познати факти за виното (дел 3)

Во виното се потонати многу вистини и митови, тајни и мистерии, што го прават уште повеличествено. Во наредните неколку денови ќе објавиме помалку или повеќе познати факти за виното кои …

Помалку или повеќе познати факти за виното (дел 3) Прочитај повеќе

По четврти пат ќе се бира најубаво младо домашно вино

Здружението на винари на Македонија по четврти пат го организира натпреварот за најдобро вино произведено во домашни услови. Станува збор за манифестација во чест на младото вино или “Божоле нуво”. …

По четврти пат ќе се бира најубаво младо домашно вино Прочитај повеќе

Грција има проблем и со „македонското вино“

На вчерашниот брифинг со новинари во Атина шефот на грчката дипломатија Коѕиас објаснил дека еден од проблемите во спорот е и како ќе се именуваат македонските производи со географско потекло. …

Грција има проблем и со „македонското вино“ Прочитај повеќе

Светот ја живее најлошата винородна година од 1961

Во светот оваа година ќе бидат произведени само околу 247 милиони хектолитри вино, што е 8,2 отсто помалку од лани. Тоа е најнико ниво на производство од 1961 година. Кога …

Светот ја живее најлошата винородна година од 1961 Прочитај повеќе

Промоција на македонските вина во Данска

Македонските вина се промовираат на пазарите во Данска со посебен акцент на сортата „вранец“ како најголем репрезент на македонската винарска индустрија. Промотивните настани се одржуваа вчера и денеска во Копенхаген …

Промоција на македонските вина во Данска Прочитај повеќе

Конечно, душек на кој можете безгрижно да ја оставите чашата вино

Речиси и да нема романтична приказна, сторија, фотографија, без чаша, односно две, вино. Страста и виното дефинитивно одат во пар, но по прекрасните моменти поминати со саканата личност, сигурно најмалку …

Конечно, душек на кој можете безгрижно да ја оставите чашата вино Прочитај повеќе

Канаѓанец ја тужи авио компанијата затоа што не го послужила со „Шампањ“

Канаѓанецот Даниел Мекдаф многу буквално ја сфатил онаа „биди промената што сакаш да ја видиш“, па отишол во другата крајност – ситничарење. Додека летал за Куба, очекувал да го послужат …

Канаѓанец ја тужи авио компанијата затоа што не го послужила со „Шампањ“ Прочитај повеќе