Винската приказна на Македонија раскажана од Владо Јовановски

Велат, грозјето има сè што е потребно за да се направи вино. Зборот вино има слично етимолошко потекло во многу светски јазици (англиски wein, француски vin, италијански vino, шпански vino). …

Винската приказна на Македонија раскажана од Владо Јовановски Прочитај повеќе

Учесниците на винската регата бараа скриено богатство крај Црвени Брегови

Туристи со мапи бараа шишиња со вино закопани во лозје. Петти ред, осма лоза и слично. Ваква атрактивна игра се реализираше во лозовите насади во селото Црвени Брегови, Неготинско. Несекојдневната …

Учесниците на винската регата бараа скриено богатство крај Црвени Брегови Прочитај повеќе

7 Рецепти за совршени летни коктели со вино

Ретко кој не сака алкохолно освежување среде лето, посебно ако е составено од омиленото вино и слатко, сезонско овошје. Подгответе си рај во чаша за 10 минути со следниве 7 …

7 Рецепти за совршени летни коктели со вино Прочитај повеќе

Моќни мотори и жесток рокенрол го одбележа првиот мото собир „Тиквеш Рајдерс“ 2016

Ревија на моќни мотори, очекувано присуство на голем број пријателски клубови од цела Македонија, жесток рокенрол, моторџиски игри, дружење и забава за паметење донесе првиот мото собир кој во организација …

Моќни мотори и жесток рокенрол го одбележа првиот мото собир „Тиквеш Рајдерс“ 2016 Прочитај повеќе

Во вторник, премиера на комедијата „Викенд на мртовци“

Во вторник, 28 јуни 2016, со почеток од 20 часот, во Домот на културата „Иван Мазов – Климе“ Кавадарци ќе биде одржана премиера на театарската претстава „Викенд на мртовци“ по …

Во вторник, премиера на комедијата „Викенд на мртовци“ Прочитај повеќе

Пепелницата ќе го намали родот за 30%

Годинава во Македонија ќе има намален род на лозјето. Променливата пролет придонесе лозјата да се разболат, поради што целокупните површини се со болести, кои осетно ќе влијаат на родот. Тоа …

Пепелницата ќе го намали родот за 30% Прочитај повеќе

Виното во Македонија низ историјата. Првото шише произведено уште во 13 век п.н.е.

Македонската винска приказна има свои корени уште од 13-от век пр.н.е. Старите Македонци правеле вино од грозје кое го одгледувале и го мешале со мед бидејќи шеќерите помагале во негово …

Виното во Македонија низ историјата. Првото шише произведено уште во 13 век п.н.е. Прочитај повеќе

Децата во Италија ќе учат за историјата на виното

Предлог закон за воведување нов предмет „историја на виното“ во основните училишта и во стручните средни училишта стигна во италијанскиот парламент. Иницијативата е на сенатор од партијата Левица, екологија, слобода, …

Децата во Италија ќе учат за историјата на виното Прочитај повеќе

Пијте црвено вино без да Ви потемнуваат забите

Црното вино е познат „непријател на забите, првенствено поради бојата која се вовлекува во нив и ги прави темни и неугледни. Ако не можете да прекинете со пиење на Вашето …

Пијте црвено вино без да Ви потемнуваат забите Прочитај повеќе

Овој викенд, четврто издание на „Тиквешката винска регата“

Во организација на здружението „Винотек“, овој викенд ќе се оддржи четврото издание на веќе традиционалната „Тиквешка винска регата 2016“. Согласно програмата, пристигнувањето и сместувањето на учесниците кои годинава се очекува …

Овој викенд, четврто издание на „Тиквешката винска регата“ Прочитај повеќе

„Гранд Куве“ на „Домен Лепово“ прогласено за светски шампион меѓу црвените вина

Виното е креација на светски реномираниот вински мајстор Филип Камби и во секој поглед претставува навистина моќно вино со уникатен карактер Македонското вино „гранд куве“ на бутик винарницата „Домен Лепово“ …

„Гранд Куве“ на „Домен Лепово“ прогласено за светски шампион меѓу црвените вина Прочитај повеќе