Тијана Митрева главен адут на Македонија на ЕП во Романија

По Цеце Димова, Цветанка Крстевска и Никола Кицев, 16 годишната Тијана Митрева е четвртата кавадарчанка која ова лето ќе го облече дресот на македонската кошаркарска репрезентација. По 20 дена подготовки …

Тијана Митрева главен адут на Македонија на ЕП во Романија Прочитај повеќе

ФОТО: Жени и вино се перфектна комбинација

Жените и виното се нешто без кои мажите не можат да си го замислат животот. Комбинацијата вино и жена е сеуште „фатална“ за многумина, но и е инспирација за голем …

ФОТО: Жени и вино се перфектна комбинација Прочитај повеќе

Црвеното вино ја забавува Алцхајмеровата болест

Конзумирањето црвено вино и темно чоколадо може да ги забави симптомите кои ги предизвикува Алцхајмеровата болест, тврдат научниците. Ресвератрол е природен спој, кој може да се најде во храната како …

Црвеното вино ја забавува Алцхајмеровата болест Прочитај повеќе

Интервју со Филип Камби, „иноваторот“ на „Бела Вода“ и „Барово“

Филип Камби дефинитивно е еден од петте најдобри енолози во Европа, а според оценката на Роберт Паркер и најдобар светски вински консултант. Камби, целата досегашна кариера ја изградил во Франција …

Интервју со Филип Камби, „иноваторот“ на „Бела Вода“ и „Барово“ Прочитај повеќе

Пробајте го најдобриот коктел со розе вино

Додека сеуште трае летото, дозволете си вистинско уживање во најдобриот коктел со розе вино. Состојки Розе вино 10 листови нане Сок од јаболко Дробен мраз Начин на подготовка Наполнете висока …

Пробајте го најдобриот коктел со розе вино Прочитај повеќе

Винска лектира „Се што треба да знаете за виното“

Виното е сложен и до детал нијансиран и префинет пијалак. Начинот на неговото производство, комбинациите од различните сорти грозје, богатството од мириси и вкусови кои се развиваат во чашата, комплексноста …

Винска лектира „Се што треба да знаете за виното“ Прочитај повеќе

Убавините на Македонија раскажани низ вината на „Езимит“

Со оглед на фактот што вината под брендот „Езимит“ се извезуваат ширум светот, на профилите на „Езимит“ покрај описот на вината и советите за љубителите на вина, се постираат оригинални …

Убавините на Македонија раскажани низ вината на „Езимит“ Прочитај повеќе

Ексклузивна вечер со вината на „Тиквеш“ и музиката на Четкар

Во петок, 5 август, крај базенската тераса на хотел „Филип“ во Охрид ќе се одржи еден несекојдневен концертен настан. Имено, љубителите на виното и џезот ќе можат да уживаат во …

Ексклузивна вечер со вината на „Тиквеш“ и музиката на Четкар Прочитај повеќе

Се што треба да знаете за поделбите на виното

Виното е сложен и до детал нијансиран и префинет пијалак. Начинот на неговото производство, комбинациите од различните сорти грозје, богатството од мириси и вкусови кои се развиваат во чашата, комплексноста …

Се што треба да знаете за поделбите на виното Прочитај повеќе

„Тиквеш“ прераснува во светски бренд

Директорот на винарницата „Тиквеш“, Игор Илиевски, вели дека компанијата инвестира во технологија, опрема и луѓе. Моментно врвните вина на „Тиквеш“ се продаваат во 30 држави, што зафаќа околу 60 отсто …

„Тиквеш“ прераснува во светски бренд Прочитај повеќе

Интересни факти кои не сте ги знаеле за виното

– Виното има калории еднакво колку и сокот од грозје – Со стареењето, изворната боја на црвените вина станува посветла, а на белото потемна – Кај квалитетно вино, потребни се …

Интересни факти кои не сте ги знаеле за виното Прочитај повеќе