Кожувчанка ДОО е нов партнер на Федерацијата на училишен спорт

На официјален состанок во просториите на Кожувчанка ДОО, во средата, 27 февруари беше потпишан договор за соработка помеѓу Кожувчанка ДОО и Федерацијата на училишен спорт. Во текот на целата 2019-та …

Кожувчанка ДОО е нов партнер на Федерацијата на училишен спорт Прочитај повеќе

Дали само тренерите во Англија пијат вино по натпреварите?

Иако Франција, Италија и Шпанија се водечки земји во производството на вино, традицијата која ја негуваат англиските тренери за пиење вино и разговор после натпреварите е неприфатлива за менаџерите на …

Дали само тренерите во Англија пијат вино по натпреварите? Прочитај повеќе

Пробајте полнети артишоки во бело вино

Покрај виното и фудбалот, уште една од работите која е толку заедничка и за Италија и за Франција е артишокот. Ова растение е задолжителен дел и на француската и на …

Пробајте полнети артишоки во бело вино Прочитај повеќе

Роберт Паркер советува како да препознаете дали пиете вистинско вино

Роберт Паркер, еден од највлијателните критичари на вино во светот, создаде скала за оценување од 100 точки за да го процени квалитетот на виното. Според неговиот пристап, вината што имаат …

Роберт Паркер советува како да препознаете дали пиете вистинско вино Прочитај повеќе

Вечерва, #НапрајСеТиквеш во кавадаречките ресторани и локали

По преубавите дружби во Скопје, Струмица, Штип и Битола, нашиот стар и добар другар Виктор Петров – Викса денес, сабота, 23 февруари, ја завршува својата винска авантура #НапрајСеТиквеш во Кавадарци. …

Вечерва, #НапрајСеТиквеш во кавадаречките ресторани и локали Прочитај повеќе

Супербабичката која на 106 години свири тапани и пие црвено вино

Ѕвездата на едно друго време, од денешна перспектива многу далечно, сеуште го живее својот сон. Виола Смит, некогаш најбрзата тапанарка која му свирела и на Хари Труман ја живее својата …

Супербабичката која на 106 години свири тапани и пие црвено вино Прочитај повеќе

„Вино преточено во чаша љубов“ во Ресен

„Вино преточено во чаша љубов“ е насловот на музичкиот перформанс што вечерва се одржа во ресенскиот Сарај, во организација на Домот на културата „Драги Тозија“. Присутните ги забавуваа пијанистот Гоце …

„Вино преточено во чаша љубов“ во Ресен Прочитај повеќе

Запознајте ја патријаршијата која прави вино за златни медали

Грозјето од речиси 7 и пол хектари лозови насади со кои располага Патријаршиската винарија веќе неколку години повторно се претвара во вино. Традицијата на производство на вино во Патријаршиските подруми …

Запознајте ја патријаршијата која прави вино за златни медали Прочитај повеќе