„Александрија“ на „Тиквеш“ во модерен стил

„Тиквеш“ го објави најновото модернизирање на своето продуктно портфолио. Имено, направено е модернизирање и одвојување на популарниот вински бренд „Александрија“ во посебна линија, која покрај добро познатите црвена и бела …

„Александрија“ на „Тиквеш“ во модерен стил Прочитај повеќе

Во тек е годинашното издание на „Виноскоп 2016“

На плоштадот „Мајка Тереза“, на платото пред Македонска опера и балет, во тек е јубилејниот, десетти по ред фестивал на виното „Вино Скоп 2016“. Сите посетители на традиционалниот фестивал до …

Во тек е годинашното издание на „Виноскоп 2016“ Прочитај повеќе

Интервју со Душко Стефанов: Ден по седум месеци

Тој за културата го „турка“ Сизифовиот камен. Ентузијазмот му е верна сенка, а Кавадарци вечна љубов. Радио емисијата „Досие“ е негов животен сопатник, а www.vinotika.mk нова страст. Го живее својот …

Интервју со Душко Стефанов: Ден по седум месеци Прочитај повеќе

Митко Јанчев: Подготвуваме два вински производи

Минатата година компанијата „Кожувчанка“ од Кавадарци прослави дваесет години постоење на пазарот. Минерална вода, изворска вода, газирани и негазирани сокови, ледени чаеви,енергетски пијалак, пиво. Во овие 20 години тие полека, …

Митко Јанчев: Подготвуваме два вински производи Прочитај повеќе

Маџун, природен лек за сите генерации

Најголем дел од луѓето го користат називот гроздов сок. Сепак, постои разлика меѓу гроздов сок (шира) и гроздов концентрат кој кај народот е познат како маџун или гроздов мед. Маџун …

Маџун, природен лек за сите генерации Прочитај повеќе

Бугарија очекува да произведе околу 160 милиони литри вино

Од овогодишната реколта на грозје Бугарија очекува да произведе околу 160 милиони литри вино, од кои околу 60 милиони ќе бидат извезени, изјави денеска бугарската министерска за земјоделство и храна …

Бугарија очекува да произведе околу 160 милиони литри вино Прочитај повеќе

Вино Скоп 2016 на нова локација

Вино Скоп 2016 започнува во среда, 28 септември во центарот на град Скопје, но со нова локација. Поради технички причини, фестивалот е поместен на платото пред Македонска Опера и Балет, …

Вино Скоп 2016 на нова локација Прочитај повеќе

Вино, пијалок на боговите, но и на луѓето

Има малку нешта на овој свет кои со годините стануваат се подобри и поубави. Една од нив е виното, кое има моќ да го возвиши човекот, да му подари ведрина …

Вино, пијалок на боговите, но и на луѓето Прочитај повеќе

Инвестициите и промоцијата помагаат македонското вино да стане попрепознатливо

Инвестициите во нова технологија, подобрувањето на квалитетот на виното и многубројните промоциите , помогнаа реномираните светски блогери за вино, да ја откријат Македонија како нова дестинација и да ја рангираат …

Инвестициите и промоцијата помагаат македонското вино да стане попрепознатливо Прочитај повеќе

Кинезите ќе одгледуваат грозје во вселената

Со цел да направи светски наградувано вино, Кина се обидуваше да одгледува лозје во подножјето на Тибетската висорамнина, пустината Гоби и камените слапови на провинцијата Нинџиа. Сега, кинеските лозари имаат …

Кинезите ќе одгледуваат грозје во вселената Прочитај повеќе

Позната програмата за годинашното издание на Виноскоп 2016

Уште една недела не дели од почетокот на реномираниот вински фестивал, Вино Скоп 2016. Локацијата е традиционално на градскиот плоштад „Македонија“ во Скопје, онаму каде што фестивалот започна пред десет …

Позната програмата за годинашното издание на Виноскоп 2016 Прочитај повеќе