Фенг Шуи: Атмосфера полна љубов за совршена романтична вечера

Доколку планиравте романтична вечера за двајца, фенг шуи ќе ви помогне да ја креирате вистинската атмосфера за заљубени и ќе допринесе за одлично расположение. Романтичната вечера е најдобар начин потполно …

Фенг Шуи: Атмосфера полна љубов за совршена романтична вечера Прочитај повеќе

Стефанов и Панов посакаа безброј здравици за убави моменти со тиквешко вино

Една од традициите кои потсетуваат дека новата година ни е на прагот, секако се редовните интервјуа на Денот без политика на градскиот боем, Душко Стефанов со градоначалникот на општина Кавадарци, …

Стефанов и Панов посакаа безброј здравици за убави моменти со тиквешко вино Прочитај повеќе

Налеј, налеј, крчмарице Марлен

Младите Македонци, солунските атентатори, гемиџиите, само неколку месеци пред настаните во Солун, во Париз, во една мала коноба, со симпатично име „Утро“ на убавата сопственичка и ја пееле „Налеј, налеј …

Налеј, налеј, крчмарице Марлен Прочитај повеќе

Бронзените кратери за вино од Македонија

Бронзеното време е праисториски период којшто следеше по Каменото доба и му претходеше на Железното време, кога благодарение на откритието на металургијата, човекот за првпат започнал да изработува оружја и …

Бронзените кратери за вино од Македонија Прочитај повеќе

Скопје ја доби втората боемска улица

Бардот на староградската музика, Звонко Богдан, и македонската легенда, Нино Величковски, приредија вистински спектакл на отворањето на втората Боемска улица во Дебар Маало. Повеќе од илјада присутни граѓани има можност …

Скопје ја доби втората боемска улица Прочитај повеќе

Футуристички вински подрум во Бордо

Францускиот дизајнер Филип Старк и архитектот Лук Арсен Анри создадоа футуристички вински подрум во Бордо, Франција, што наликува на огромно сечило закопано во земја. Структурата е изградена во вештачко езеро …

Футуристички вински подрум во Бордо Прочитај повеќе

Колку чини најскапото шише шампањ?

Новогодишната прослава по правило не минува без шампањ. Цената за едно шише од најпознатото пенливо вино во светот е варијабилна, а највисоката цена за едно шише изнесува над 100 илјади …

Колку чини најскапото шише шампањ? Прочитај повеќе

Обезбеден пласманот на квалитетните сорти вино во над 30 земји

Kвалитетните сорти на вино го обезбедија својот пласман во над 30 земји во светот, но главно на пазарите во земјите од ЕУ, велат во Стопанската комора на Македонија. Последниве години …

Обезбеден пласманот на квалитетните сорти вино во над 30 земји Прочитај повеќе

Производството на флаширано вино во земјата е во подем

Изминативе пет години во подем е производството на флаширано вино. Така во 2015 година производството во споредба со 2010 година речиси двојно е зголемено и достигнало 797.081 хектолитри. Од вкупно …

Производството на флаширано вино во земјата е во подем Прочитај повеќе