Пијте вино и вежбајте за совршено здравје

Порачавте чаша вино со ручекот? Еве добри вести: Чаша црвено или бело вино во текот на вечерата може да има позитивен ефект на вашето здравје. Според новото истражување, претставено на …

Пијте вино и вежбајте за совршено здравје Прочитај повеќе

Дополнителни субвенции за грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“

На 85. седница, на предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата ја прифати предлог-уредбата за изменување и дополнување на уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на …

Дополнителни субвенции за грозје од сортите „вранец“ и „смедеревка“ Прочитај повеќе

Македонското вино и храна ги воодушеви гостите на ,,Агра 2018“ во Словенија

Прекрасно подготвена македонска храна и квалитетно македонско вино ги воодушеви гостите на Агра2018 во Словенија, каде неколку дена претстојува македонска дделегација предводена од Министерот за земјоделство, Љупчо Николовски. ,,Македонија може …

Македонското вино и храна ги воодушеви гостите на ,,Агра 2018“ во Словенија Прочитај повеќе

Откупот е во тек и кај малите винарии

Откупот на грозје е во полн ек, а освен големите винарии, портите од своите капии ги отворија и малите винарии. Според нив, откупот за сега се одвива без проблеми. Според …

Откупот е во тек и кај малите винарии Прочитај повеќе

Пробајте лигњи со бело вино и кашкавал

Сите кои сакаат морска храна обожаваат лигњи, а сите кои сеуште немаат пробано, ова е совршен рецепт за да ги засакаат и лигњите и морската храна. СОСТОЈКИ: 2 чешни лук …

Пробајте лигњи со бело вино и кашкавал Прочитај повеќе

Црвеното вино ја успорува Алцхајмеровата болест

Според експертите од медицинскиот центар при универзитетот во Џорџтаун причината за ова одложување е ресвератролот, кој се наоѓа во некоја храна, како грозјето, виното, малините и црното чоколадо. При истражувањето, …

Црвеното вино ја успорува Алцхајмеровата болест Прочитај повеќе

Зошто не се јаде грозје пред Преображение

Многумина се збунети во врска конзумирањето на грозје до празникот Преображение и го поставуваат прашањето зошто е тоа така? Ваквата практика постои уште од востанувањето на Успенскиот пост. „Ако некој …

Зошто не се јаде грозје пред Преображение Прочитај повеќе

Две чаши вино се доволни да ја распламтат страста

Се што треба да направите е да пазите што пиете, посебно во вечерните часови. Многумина сигурно имаат цело шише дома, а не знаат дека може да им го зачини љубовниот …

Две чаши вино се доволни да ја распламтат страста Прочитај повеќе