Денови на вино, мед и сирење во Охрид

Секторот за туризам и локален економски развој на Општина Охрид од 7 до 14 август годинава организира „Денови на мед, вино и сирење“. Посетителите на манифестацијата која ќе се оддржи на …

Денови на вино, мед и сирење во Охрид Прочитај повеќе

Статистиката вели дека просечниот македонец пие по 2 литри вино годишно

Македонските граѓани на возраст над 18 години просечно во текот на годината испиле по 2,0 л. вино и 1 л. ракија. Ова е слаб просек во однос на комшиите Грци, …

Статистиката вели дека просечниот македонец пие по 2 литри вино годишно Прочитај повеќе

Летно винско освежување со „Суво Горско – Бело“ на ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“

Кој вели дека виното не е за лето? Постојат ли сеуште луѓе кои што тврдат дека виното не освежува? Иако розе виното е апсолутен хит за ова лето, никогаш не …

Летно винско освежување со „Суво Горско – Бело“ на ВВМ „Гоце Делчев – Тиквеш“ Прочитај повеќе

Галилеј: „Виното е сончева светлост заробена во вода”

И големите Галилео Галилеј, Ернест Хемингвеј и кардиналот Ришење се само дел од славните луѓе кои му посветиле одбрани зборови на виното. Еве дел од нив: „Виното е сончева светлост …

Галилеј: „Виното е сончева светлост заробена во вода” Прочитај повеќе

Како да направите домашна дегустација на вино?

Следниот пат кога ќе одлучите да ги повикате пријателите на домашно дружење размислете за нешто поинакво и наместо да приготвувате вечера, подгответе забава со дегустација на различни вина. Ваквата забава …

Како да направите домашна дегустација на вино? Прочитај повеќе

Како „Тиквеш“ успеа да ги зголеми приходите на 20 милиони евра

„Тиквеш“ е убедливо најголем продавач на македонско флаширано вино во земјава и во странство. Лани неговата продажба достигна 20 милиони евра и тоа се над 104.000 хектолитри вино флаширано вино. …

Како „Тиквеш“ успеа да ги зголеми приходите на 20 милиони евра Прочитај повеќе

20 Години „Бовин“, 20 години врвни македонски вина

Винаријата Бовин од Неготино, слави две децении постoење. 20 години напорна работа, со фокус на квалитет а не на квантитет, создавајќи ексклузивни македонски вински брендови. Винаријата денес извезува во 37 …

20 Години „Бовин“, 20 години врвни македонски вина Прочитај повеќе

Нов дизајн на популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“

Омилените вина „Тиквешко бело“, „Тиквешко црвено“ и „Тиквешко розе“ од 3 литри во пакување на ВВ „Тиквеш“ добија целосно нов дизајн на амбалажата. Новиот изглед на пакувањето ги следи современите …

Нов дизајн на популарните „bag-in-box“ вина на „Тиквеш“ Прочитај повеќе

Недостасуваат берачи за грозје на целиот Балкан

Наскоро во регионот почнува бербата на винско грозје и а само на компанијата Плантажа ќе и требаат околу 800 работници. За сите работници кои доаѓаат од страна се обезбедни сместување …

Недостасуваат берачи за грозје на целиот Балкан Прочитај повеќе

Минатата година е постигната највисоката откупна цена за винско грозје

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, одржа работен состанок со претставници на винарските визби и со лозарите. Темата на состанокот беше моментната состојба во лозарството и винарството, со …

Минатата година е постигната највисоката откупна цена за винско грозје Прочитај повеќе