„Роткепхен“, најубавата винска приказна од источна Германија

Буквално на прсти може да се избројат брендовите од некогашната ГДР кои се пробија на целиот германски пазар. „Роткепхен“ (Црвенкапа, н.з.) не само што е омилена насекаде, туку оваа винарска …

„Роткепхен“, најубавата винска приказна од источна Германија Прочитај повеќе

Марадона: Да, беше бело, но вино

Диего Марадона имаше свое шоу на трибините на натпреварот помеѓу Аргентина и Нигерија, по кое целиот свет го обвини славниот фудбалер дека сеуште е зависен од друга. Фудбалскиот бог заврши …

Марадона: Да, беше бело, но вино Прочитај повеќе

ВВ „Тиквеш“ ќе ја реинвестира целата добивка од 2017 година

И оваа година нема дивидена за акционерите на компанијата. Добивката која изнесува 570 денари по акција односно 2,5 милиони евра да биде реинвестирана, предлага Управниот одбор на најголемата македонска винарска …

ВВ „Тиквеш“ ќе ја реинвестира целата добивка од 2017 година Прочитај повеќе

5 нови начини како да уживате во омиленото вино во лето

Кој рече дека не се пие вино кога е топло? Можеби не во облик на пијачка, но може како сорбет, гранита или сладолед… 1. Коктел со бело вино и сладолед …

5 нови начини како да уживате во омиленото вино во лето Прочитај повеќе

Какво вино да комбинирате со предјадење, главно јадење и десерт?

Нема човек кој не обожава чаша вино и вкусно јадење. Богатата трпеза е мотив за убави моменти со нашите најблиски, консумирање на вкусна храна и уживање во најдобрите вина од …

Какво вино да комбинирате со предјадење, главно јадење и десерт? Прочитај повеќе

Сексот, виното и песната го продолжуваат животот

Луѓето со потекло од Окинава имаат најдолг животен век и неретко живеат повеќе од 100 години. Тие имаат неколку тајни за својата долговечност, а сексот и виното се на врвот …

Сексот, виното и песната го продолжуваат животот Прочитај повеќе

Најдобрите вински коктели за ова лето

Летото само што започна, а со тоа и горештините. Спасот од летните температури вообичаено и годинава ќе го бараме покрај некоја водена површина, но и во чаша вински коктел. Коктелите …

Најдобрите вински коктели за ова лето Прочитај повеќе