Меланија Трамп против словенските винарии

Меланија Трамп не го одобрила виното, произведено во нејзината родна Словенија, да се нарече „прва дама“. Најевтиното шише чини 32 евра, а во Севница само за три дена се продале …

Меланија Трамп против словенските винарии Прочитај повеќе

Конечно решен проблемот со капнувањето од врвот на шишето вино

Благодарение на Даниел Перлман, биофизичар на Универзитетот Брандејс и голем љубител на вино наскоро не би требале да се грижиме за виното кое од врвот на шишето капе на маста …

Конечно решен проблемот со капнувањето од врвот на шишето вино Прочитај повеќе

Запознајте го новиот Moët Rosé Impérial limited edition!

Оваа сезона Moët & Chandon го претстави Moët Rosé Impérial Emoëticons – лимитирана едиција која ќе Ви овозможи на најубав начин да ја покажете љубовта кон саканата личност. Шишето е …

Запознајте го новиот Moët Rosé Impérial limited edition! Прочитај повеќе

Ковчег за вино од 100000 евра?

Француската компанија „Т.Т.Трункс“ го претставува своето ново ремек дело. Станува збор за импресивниот „МИЛЕСИМЕ Трунк Т512“ ковчег, креиран за складирање на шампањ и вино. За изработка на еден ваков ковчег …

Ковчег за вино од 100000 евра? Прочитај повеќе

Отворена првата винотека на винаријата „Гоце Делчев – Тиквеш“

И покрај 22 години медиумски стаж, секогаш кога треба да пишувам за настан кој е силно поврзан со нашиот град, поднебје, нашата култура и традиција, не успевам лесно да се …

Отворена првата винотека на винаријата „Гоце Делчев – Тиквеш“ Прочитај повеќе

Македонските вино и храна промовирани во Москва

Со отворањето на Македонскиот изложбено-трговски дом во деловниот центар, сопственост на рускиот агро-кластер „Фуд сити“, во Москва од денес македонските компании имаат можност за пласман на производите на рускиот пазар. …

Македонските вино и храна промовирани во Москва Прочитај повеќе

Кавадарци одбројува до отварањето на првата винотека на винаријата „Гоце Делчев – Тиквеш“

Неодоливо добрите вина на винаријата „Гоце Делчев – Тиквеш“ стануваат уште подостапни за сите оние кои уживаат во секоја голтка од најубавото тиквешко вино. Конечно, Кавадарци ја добива првата винотека …

Кавадарци одбројува до отварањето на првата винотека на винаријата „Гоце Делчев – Тиквеш“ Прочитај повеќе

Македонските вина ќе бидат промовирани во Москва

Десет македонски компании од прехрамбената индустрија се првите кои ќе ги изложат и стационираат своите производи во главниот град на Руската Федерација. Македонска-руската стопанска комора во соработка со Евроазискиот деловен …

Македонските вина ќе бидат промовирани во Москва Прочитај повеќе

Сребрени медали за шардонето на „Стоби“ и „Тиквеш“

Шардонеата на македонските винарии „Стоби“ и „Тиквеш“ добија сребрени медали на дваесет и четвртиот Интернационален натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во светот кој се одржа во Франција. Вината …

Сребрени медали за шардонето на „Стоби“ и „Тиквеш“ Прочитај повеќе

Го пробавте ли златното македонско вино?

Знаете ли дека виното „Златна Темјаника“ на винарницата „Камник“ содржи 24 каратно злато? Всушност, станува збор за премиум суво бело вино добиено од одбрани гроздови од сортата „темјаника“, со карактеристики …

Го пробавте ли златното македонско вино? Прочитај повеќе

Во Ерменија вино се произведува повеќе од 6100 години

Комплетна опрема за произведување на вино стара повеќе од 6100 години, најстара од ваков вид, пронајдена е во пештера во Ерменија. „Ова е првпат да имаме целосна археолошка слика за …

Во Ерменија вино се произведува повеќе од 6100 години Прочитај повеќе